طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی نما به کمک تایل های بتنی و خصوصیات آن

بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 16 آذر 1400 در ساعت 14 : 45 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

نما را میتوان پوسته و بدنه ی بیرونی یک ساختمان دانست که با نگاه کردن به آن تا حد زیادی از عملکرد و کاربردی که ساختمان دارد مطلع می شویم . نمای یک ساختمان فقط نشان دهنده ی عملکرد ساختمان نیست بلکه با توجه به نکاتی که برای طراحی و ساخت آن یک معمار و کارفرما باید در نظر بگیرد ، بیانگر سلیقه صاحبان ملک ، فرهنگ و شرایط اقتصادی منطقه ، شرایط جوی و اقلیمی و ... نیز می باشد . در واقع میتوان گفت نما هویت یک ساختمان می باشد و به همین علت است که نباید طراحی نما و ساخت آن را سرسری گرفت و باید کاملا به آن توجه نشان داد .

جایگاه نما در معماری

این همه تنوع در طراحی نما و سبک های به وجود آمده را میتوان از جمله تاثیرات بیشتر شدن اهمیت زیبایی ظاهر در تمامی جوانع و جوانب و پیدا شدن دغدغه های بیشتر در طراحی ساختمان مانند صرفه جویی در مصرف انرژی و یا سبزینگی شهری و ... دانست . در طول دوران ها همواره طراحی نما برای ساختمان های خاص و بزرگ مانند مساجد ، کاخ ها ، آرامگاه ها، کلیساها و ... اهمیت زیادی داشته است . اما با گذشت زمان مردم یاد گرفتن که زیبایی شهری می تواند تاثیرات زیادی داشته باشد و یکی از عواملی که بر زیبایی شهر تاثیر میگذارد ، نمای تک تک ساختمان ها می باشد . به همین علت دیگر طراحی نما در طراحی ساختمان های جدید و یا بازسازی نما برای ساختمان های قدیمی تر الویت پیدا کرد . به همین علت به مرور زمان سبک ها و شیوه های جدید و متفاوتی برای طراحی نما به وجود آوردند و همچنین متریال های متفاوت با ویژگی های منحصر بفردی نیز برای طراحی نما وجود دارند که ما در این مقاله به یکسری از این سبک ها و متریال ها اشاره می کنیم .

طراحی نما به کمک تایل های بتنی و خصوصیات آن

سبک های مختلف در طراحی نما از زبان شرکت طراحی نما و معماری هیرادانا :

 • طراحی نما به سبک کلاسیک
 • طراحی نما به سبک مدرن
 • طراحی نما به سبک مینیمال
 • طراحی نما به سبک اسلامی
 • طراحی نما به سبک آرت دکو
 • طراحی نما به سبک شرقی
 • و ...

مصالح مختلف برای طراحی نما از زبان شرکت طراحی نما و معماری هیرادانا :

طراحی نما به کمک تایل های بتنی و خصوصیات آن

 • سنگ

یکی از قدیمیترین و پرکاربردترین مصالح برای طراحی نما و اجرای آن سنگ می باشد . از این نما امروزه بیشتر در نما کلاسیک استفاده می شود . سنگ ها تنوع زیادی در رنگ و جنس و کیفیت و حتی هزینه دارند به همین دلیل دست معمار و کرفرما را برای استفاده از سنگ در ساخت نما حسابی باز گذاشته اند . البته که باید دقت کنید هر سنگ ویژگی های مخصوص خود را دارد و گاهی یکسری سنگ ها مناسب استفاده در بعضی مناطق نیستند .

 • آجر

این متریال نیز دارای تاریخچه ی طولانی و قدمت زیادی به ویژه در کشورمان ایران دارد . همچنین به دلیل قابل دسترس بودن و قیمت ارزان آن و تنوع کاری ای که می توان با آن انجام داد ، بسیار محبوب می باشد . همچنین این متریال مزیت های زیادی از جمله عایق حرارت بودن ، مانع اتلاف انرژی ، دارای حس گرما و ... هم دارا می باشد .

 • فایبر سمنت

این متریال که درواقع همان پنل های سیمانی می باشند ، از جمله متریال های جدی و بروز دنیا به حساب می آیند . این سری از پنل ها به این دلیل که در ساختار اصلی خود دارای فیبر می باشند ، مقاومت نسبتا خوبی را به نسبت سیمان و جوب دارند . این متریال به دلیل زیبایی و حس و حالی که دارد بیشتر در سبک نما مدرن استفاده می شود .

 • شیشه

امروزه اکثر ساختمان هایی که کاربردهایی مانند تجاری ، اداری و مانند این ها را دارند دارای نمایی کامل شیشه هستند و یا از شیشه به عنوان عنصر اصلی برای نمای آن ها استفاده می شود . از آنجایی که شیشه متریالی حساس می باشد ، هنگامی که برای نما استفاده می شود ، باید ویژگی های خاصی باشته باشد و از مقاومت و کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد . از اینجا در پنت هاوس ها و طراحی ویلا نیز استفاده می کنند .

 • کامپوزیت

این متریال نیز از جمله متریال هایی است که امروزی حساب می شود و در نما مدرن و نمای مینیمال به کار می رود . کامپوزیت ها متریال هایی ستند که بسیار شکل پذیر می باشند و به این دلیل که با لایه ای از آلومینیوم پوشیده شده است دارای مقاومت بالایی می باشد . همچنین دارای عمر زیاد و مقاومت خوبی در برابر حرارت و همچنین عایق صدا می باشد .

 • چوب

چوب یکی از طبیعی ترین و زیباترین مصالح برای استفاده در فضاهای مختلف یک ساختمان می باشد . از این متریال برای طراحی نما نیز استفاده می شود که جلوه ای گرم ، زیبا و خاص به نمای ساختمان می بخشد . درگذشته استفاده از چوب در نما زیاد مورد استقبال قرار نمی گرفت ، زیرا دارای مقاومت زیادی نبود و مورد حمله حشرات موذی قرار می گرفت . اما امروزه با راهکارهایی که پیدا شده است توانسته است با این اتفاق مقابله کنند و به همین دلیل استفاده از آن نیز مورد پسندتر واقع شده است .

 • سرامیک

در زمان های گذشته از سرامیک برای طراحی نما استفاده می شده است و هم اکنون نیز به دلیل طرح های متنوع و کیفیت های متفاوتی که برای سرامیک ها به وجود آمده اند . برای طراحی نما ساختمان هایی همچون ساختمان های اداری ، تجاری و ... استفاده می شود .

 • و ...

 

تایل های بتنی و کاربرد آن ها در طراحی نما :

تایل های بتنی ای که دارای سطحی بسیار صاف، زیبا و صیقلی باشند را تایل بتن اکسپوز می گویند . این متریال درواقع به صورت از پیش ساخته و در ابعاد دلخواه مهندس و طراح پروژه استفاده می شود و قابلیت اجرای بسیار سریع و آسان دارد . این متریال را می توان متریالی امروزی دانست که هم در طراحی نما به ویژه نما مدرن و نمای مینیمال مورد استفاده قرار می گیرد و هم در یکسری سبک های خاص دکوراسیون داخلی در طراحی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله مزیت های این متریال می توان به این گزینه که نیازی نیست روی آن از متریال و پوشش دیگری استفاده نمود و به همین جهت هم در عین سادگی بسیار زیباست و هم بسیار مقرون به صرفه می باشد .

طراحی نما به کمک تایل های بتنی و خصوصیات آن

سخن آخر

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید ، طراحی نما امروزه دیگر نه تنها جزیی جدا نشدنی از روند ساختمان سازی می باشد . بلکه یکی از اصلی ترین و الویت ها در این صنعت شده است . همچنین گفتیم که در طی سالها برای طراحی نما سبک های مختلفی به وجود آمده است که هر سبک ویژگی های خود را دارا می باشد و همچنین متریال های مختلفی برای اجرا کردن این طراحی نماها و سبک ها وجود دارند که با توجه به منطقه و نکات دیگر از این متریال ها می توان برای ساخت نما استفاده کرد . یکی از این متریال ها تایل های بتنی می باشند که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و به دلیل مزیت های زیادی که دارا هستند از محبوبیت زیادی بین مردم برخوردار می باشد . به هر حال برای داشتن یک طراحی نمای خوب باید با متخصصین این زمینه مشورت کرده و کارها را به آن ها بسپارید . شرکت طراحی نما و معماری هیرادانا یکی از شرکت های موفق در ایران می باشد که کارنامه ی پرباری در زمینه های مختلف معماری از طراحی نما کلاسیک و انواع سبک ها گرفته تا بازسازی منزل و دکوراسیون داخلی و ... دارا می باشد . شما با سپردن کارهای خود به مهندسین و طراحان این شرکت می توانید از نتیجه ی رضایت بخش پروژه ی خود مطمئن باشید و خیال راحتی داشته باشید .

10 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات