طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

نمای اسکای لایت

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی انواع نماهای مختلف وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها و بسیار زیباتر و متفاوت تری را ایجاد کرد . یکی از این نماها نمای مدرن و جذاب اسکای لایت می باشد .

طراحی تخصصی نمای اسکای لایت ( سقف شیشه ای )

از اسکای لایت اغلب در پروژه های خاص و لوکس استفاده می شود ، اسکای لایت تاثیر بسیاری بر ارزش فضا و نمای آن می گذارد و استفاده از آن در انواع ساختمان ها با کاربری های متنوع امکان پذیر است . حال ممکن است برای شما این سوال پیش آید که اسکای لایت چیست ؟ این سقف از طریق باز کردن قسمتی از سقف و تبدیل آن به سقف شیشه ای یا پلی کربنات ایجاد می گردد ، اسکای لایت یک ساختار بسیار متفاوت و زیبا می باشند . در این نوع طراحی به جای استفاده از از مصالح همیشگی برای طراحی و ساخت سقف از شیشه استفاده می شود .

نمای-اسکای-لایت-1

اسکای لایت سازه ای نور گذر می باشد . بنابراین می توان گفت که بخش عمده ای از نور مورد نیاز افراد در طول روز را می توان از طریق نور طبیعی فراهم کرد یعنی نور و روشنایی مورد نیاز افراد در طول روز از طریق تابش مستقیم خورشید تامین می گردد . از این رو این امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش چشمگیر هزینه ها می‌ گردد .

سقف شیشه ‌ای علاوه بر تامین نور مورد نیاز طبیعی در برابر بارهای فشاری نیز مقاوم می باشد و عایق صوتی و حرارتی است .

نمای-اسکای-لایت-2

اسکای لایت از لحاظ ساختاری به چند دسته تقسیم بندی می شود ؟

نمای اسکای لایت از لحاظ ساختاری به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می شود که با توجه به نیاز و ویژگی فضای مورد نظر طراحی می گردد . به عنوان مثال اگر فضای مدنظر نیاز به تهویه داشته باشد و یا جزوه فضاهای پر رطوبت ساختمان باشد . از نوع متحرک آن استفاده می شود در فضاهایی همچون سرویس بهداشتی ، حمام و همچنین آشپزخانه می توان از این نوع استفاده کرد اما اگر اولویت بهره مندی از نور طبیعی باشد روش ثابت طراحی و اجرا می گردد . از این روش اغلب در مکان هایی همچون زیر شیروانی یا راه پله استفاده می گردد .

نمای-اسکای-لایت-3

اسکای لایت از لحاظ ظاهری و کاربردی به چند دسته تقسیم بندی می شود ؟

اسکای لایت از لحاظ ظاهر و کاربرد انواع مختلفی دارد لازم به ذکر است که هر یک از این نماها دارای تنوع ظاهری بالایی می باشند . اما به طور کلی به چند دسته اصلی گروه بندی می شوند که شامل موارد زیر می شود ؛

اسکای لایت ثابت

اسکای لایت متحرک

اسکای لایت لوله ای

اسکای لایت محدب

اسکای لایت خصوصی

اسکای لایت ثابت چیست ؟

همان طور که از نام آن پیداست این نوع اسکای لایت ثابت می باشد و امکان باز و بسته شدن آن وجود ندارد و مانند سقف های معمولی عمل می کند با این تفاوت که ساختار آن از شیشه است .

در این نوع سقف حدودا ۱۰ درصد از مصالح سازه ای ( استیل ، الومینیوم و … ) استفاده می‌ شود و باقی از متریال شیشه می باشد .

نمای-اسکای-لایت-4

نمای اسکای لایت متحرک چیست ؟

در نمای اسکای لایت متحرک یا ماژولار باز و بسته کردن شیشه ها امکان پذیر است . بنابراین علاوه بر بهره مندی از نور طبیعی امکان تهویه و ورود هوای تازه به فضا نیز وجود دارد . به عنوان مثال در تابستان می توان از این سیستم جهت متعادل کردن هوای داخل ساختمان بهره گرفت . از این روش در فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه استفاده می گردد زیرا رطوبت این مکان ها بالا است و با استفاده از قابلیت تهویه و ورود هوای تازه به این فضاها می توان باعث کاهش رطوبت و جریان هوای تازه شد .

اسکای لایت متحرک به دو صورت دستی و اتوماتیک طراحی و اجرا می شود .

نمای اسکای لایت لوله ای چیست ؟

اسکای لایت لوله ای که به نام تونلی نیز شناخته می شود . یکی از بروزترین نماها به شمار می رود از این روش اغلب در فضاهای کوچک استفاده می شود . قطر لوله هایی که در این سقف ها استفاده می شود اغلب بین ۱۰ تا ۱۵ اینچ می باشند و اغلب به شکل گنبدی طراحی می شوند .

برای اینکه میزان نور طبیعی کمتری اتلاف شود ، سطح داخلی شیشه ها را با استفاده از روکش نقره آیینه ای می پوشانند تا میزان نور بیشتری وارد فضا شود .

از این نوع اسکای لایت اغلب در آشپزخانه ، اتاق پرو و ... استفاده می شود .

نمای اسکای لایت محدب چیست ؟

از نمای اسکای لایت محدب می توان در فضاهای بزرگی از بنا که نور طبیعی کمتری وارد آن می شود استفاده کرد و بخش عمده‌ ای از نور مورد نیاز فضا را از طریق نور طبیعی تامین کرد از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این نوع می‌ توان به یکنواختی در پخش نور در محیط اشاره کرد .

روش اسکای لایت محدب را می توان در متراژ های بالا استفاده کرد . از این رو یکی از بهترین گزینه ها برای فضاهای تجاری و اداری به شمار می رود .

نمای-اسکای-لایت-5

نمای اسکای لایت اختصاصی چیست ؟

همانطور که از نام آن مشخص است نمای اسکای لایت اختصاصی به صورت سفارشی طراحی و اجرا می گردد و در مقایسه با دیگران نماها ، نمای اسکای لایت اختصاصی هزینه اجرایی بیشتری دارد .

در بازسازی نما فضاهایی که نمی توان از دیگر نماهای اسکای لایت استفاده کرد . این روش گزینه ای مناسب و کاربردی محسوب می‌ شود . برای طراحی و اجرای آن باید به متراژ ، میزان نورگیری ، موقعیت جغرافیا ، اقلیم ، سازه بنا ، نوع و جنس اتصالات و ... توجه داشت و علاوه بر موارد نام برده شده باید به این نکته توجه داشته باشید که طراحی و اجرای نمای اسکای لایت باید توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام گیرد .

اسکای لایت چگونه نور مورد نیاز فضا را تامین می‌ کند ؟

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم اسکای لایت دارای ساختار شیشه‌ ای می باشد . بنابراین نور به راحتی می‌ تواند از آن عبور کند و به این ترتیب بخش عمده‌ ای از نور طبیعی مورد نیاز افراد از طریق نور طبیعی تامین می گردد . این امر باعث کاهش چشمگیر هزینه ها به خصوص در فضاهای بزرگ مانند فضاهای تجاری و اداری می گردد .

جالب است بدانید که نورگیری از سقف یا همان اسکای لایت نسبت به نورگیری از دیوار که از طریق پنجره ها ایجاد می گردد نور طبیعی بیشتری را وارد فضاهای داخلی می کند .

اگر موقعیت ساختمان جوری باشد که نتوان نور طبیعی مورد نیاز را از طریق پنجره‌ ها تامین کرد می‌ توان این کار را به راحتی از طریق اسکای لایت تامین کرد .

از نمای اسکای لایت در چه فضا هایی می توان استفاده کرد ؟

نمای اسکای لایت با توجه به مزایای بالایی که دارد می توان در بسیاری از فضاها استفاده کرد . به عنوان مثال با استفاده از اسکای لایت در طراحی پروژه های ویلایی علاوه بر آنکه ارزش ملک شما بسیار بیشتر می‌ شود می توان فضای بسیار زیبا و متفاوتی را ایجاد کرد همچنین نور طبیعی بیشتری وارد فضاهای داخلی ویلا می شود .

همانطور که میدانید نور طبیعی تاثیر چشمگیری بر روحیه کارکنان می گذارد . بنابراین فضاهای اداری باید طوری طراحی شوند که تا جای امکان از نور طبیعی بهره مند شوند علاوه بر آن طرای اسکای لایت در فضاهای اداری باعث کاهش چشمگیر هزینه ها نیز می گردد . بنابراین این روش برای فضاهای اداری نیز مناسب و کاربردی می‌ باشد .

از دیگر مکان های پر کاربرد می‌ توان به فضاهای تجاری و فروشگاه ها اشاره کرد .

نمای اسکای لایت چه مزایایی دارد ؟

طراحی نما به این روش دارای مزایای بسیاری است . از مهم ترین ویژگی ها و مزایای آن می توان به بهره مندی بیشتر از نور طبیعی ، عایق صوتی و حرارتی ، تهویه هوا ، ایجاد فضایی زیبا ، متفاوت و افزایش قیمت ملک اشاره کرد .

نمای-اسکای-لایت-7

جهت طراحی نما و اجرای نمای اسکای لایت با متخصصین متبحر شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا از طریق شماره 09125754921 در با هیرادانا در تماس باشید و جهت مشاهده نمومه کار ها به بخش پروژه ها مراجعه کنید .

8 / 10
از 5 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :