طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

طراحی رستوران( Restaurant Design ) چیست؟

طراحی رستوران را از کجا آغاز کنیم؟ چقدر در مورد اهمیت طراحی فضای رستوران و ضوابط و استاندارد های طراحی رستوران اطلاعات دارید؟ آیا به نظر شما هم نوع طراحی دکوراسیون رستوران ها در جذب بیشتر مشتری تاثیر گذار است؟ پس برای طراحی داخلی رستوران لاکچری باید از کجا شروع کرد؟ اصول طراحی دکوراسیون رستوران چیست؟ مثلا در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی و مدرن چه باید کرد؟ با ما همراه شوید تا صفر تا صد همه مواردی که باید در طراحی رستوران لاکچری و شرکت های طراحی رستوران بدانیم، با شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا، طراح و مجری صفر تا صد پروژه های رستورانی بررسی کنیم.

صفر تا صد پاسخ سوالات شما از طراحی و اجرای دکوراسیون رستوران در یک دقیقه

طراحی-رستوران-1

طراحی دکوراسیون رستوران شما در نگاه اول مخاطب باید به قدری حرفه ای و خاص باشد تا این حس را به مشتریان بدهد که حتی برای یک شب هم که شده تصمیم بگیرند که رستوران شما را انتخاب و امتحان کنند و اینجا این دیگر هنر شما، طراح داخلی رستوران شما و پرسنل رستوران شماست که به ترتیب با مهارتی که در انتخاب شرکت های طراحی رستوران، طراحی دکوراسیون رستوران و نحوه ارائه خدمات به مشتری دارید، مراجعه کنندگانتان را به مشتری همیشگی تبدیل کنید. پس اینجاست که اهمیت طراحی داخلی لاکچری رستوران و یک بار هزینه کردن درست و معقول اما همیشگی، بیشتر از همیشه به چشم می آید. برای مثال اگر طراحی دکوراسیون رستوران به نحوی باشد که مشتری با یک بار حضور در فصل برفی زمستانی احساس گرما و آرامش داشته باشد، قطعا از مشتریان همیشگی رستوران شما خواهد شد و همواره هرجا اسمی از رستورانی دنج و نرم و گرم باشد از برند شما یاد خواهد کرد. در ادامه با هیرادانا همراه باشید.

طراحی-رستوران-2

جهت مشاهده نمونه کارهای رستورانی به پروژه های خدماتی و رستورانی مراجعه کنید.

ترفندهایی که در طراحی رستوران به کار می آیند چه هستند؟

در حالت معمول رستوران هایی که از جذابیت طراحی بالایی برخوردارند، به راحتی توجه مشتری را جلب می کنند. طراحان داخلی این نوع رستوران ها، به خوبی اصول طراحی رستوران را رعایت کرده اند. آنها با ترفندهای مهم در طراحی دکوراسیون و نحوه جلب توجه در چشم مشتری آشنا هستند.

ترفندهایی از جمله:

* تعیین کردن نحوه چیدمان آیتم های مختلف در طراحی دکوراسیون
* توجه به اهمیت نورپردازی
* نحوه ایجاد فضای ورودی جذاب
* شرایط انتخاب بهترین سرویس چوب برای رستوران
* انتخاب بهترین رنگ ها برای طراحی دکوراسیون رستوران
* توجه به استفاده از گیاهان در طراحی دکوراسیون
* و موارد دیگر

توجه به این ترفندها مسلما می تواند طراحی داخلی رستوران را جذاب تر و خلاقانه تر کند و به تبع مشتریان بیشتری را به سمت رستوران شما روانه کند.

طراحی-رستوران-3

نکات مهم در طراحی رستوران

برای این که طراحی دکوراسیون رستوران ها و کافه ها به صورت اصولی انجام شود، لازم است برخی نکات مهم در طراحی رستوران مورد توجه قرار گیرند. نکاتی همچون:

* انتخاب نام مناسب برای رستوران
* بررسی نحوه سرویس دهی رستوران
* طراحی منو جذاب
* نحوه دکوراسیون و چیدمان آیتم ها در رستوران
* و موارد دیگر

این نکات مهم بدون شک هر کدام به نوبه خود می توانند در جذابیت فضا و جلب توجه مشتری تاثیرگذار باشند.

طراحی-رستوران-4

سبک های طراحی رستوران

سبک های طراحی دکوراسیون رستوران ها یا Restaurant Design متنوع هستند و هر کدام از جذابیت های خاصی برخوردارند. انتخاب سبک مناسب جهت رستوران به متراژ فضا، موقعیت مکانی رستوران، ترند های روز دنیا، سلیقه کارفرما، سبک رستوران های آن منطقه و عوامل دیگری بستگی دارد. پیشنهاد میشود اگر در اطراف رستوران شما غالب سبک ها مدرن است شما متفاوت عمل کنید و برای مثال سبک رستوران مینیمال یا دکوراسیون کلاسیک رستوران را انتخاب کنید. یا اگر اکثریت رستوران های محل سنتی هستند، شما سبک رستوران روستیک را انتخاب کنید تا در تضاد با سایرین بیشتر به چشم مشتری بیایید. به یاد داشته باشید انتخاب سبک در طراحی داخلی بسیار مهم است.

طراحی-رستوران-5

ویژگی های رستوران مدرن

اصولا برای طراحی رستوران مدرن از آیتم های ساده استفاده می شود. یعنی بیشتر در آن از نور ملایم و آثار هنری استفاده شده و مبلمان های چوبی ساده در آن قرار می گیرد. همچنین مناسب ترین رنگ برای این نوع رستوران ها، رنگ خاکستری و قهوه ای روشن است. دکوراسیون مدرن امروزه سبکی محبوب در جهان است.

طراحی-رستوران-6

ویژگی های رستوران کلاسیک

در طراحی رستوران کلاسیک نحوه چیدمان و حتی نوع مبلمان استفاده شده نیز، اهمیت دارد. معمولا برای این رستوران ها از مبلمانی استفاده می شود که فضای خصوصی بیشتری را در اختیار مشتریان قرار دهد. همچنین موسیقی ملایمی در آن پخش شده و کارکنان با لباس های رسمی خدمات ارائه دهند. رنگی هم که برای رستوران های کلاسیک استفاده می شود، همیشه تیره است. اما از جذابیت آن نمی کاهد. دکوراسیون کلاسیک همراه با پتینه سبکی باشکوه و بینظیر است. پتینه و پتینه کاری با تنوع زیاد در طرح و متریال و رنگ جلوه ی فوقالعاده در دکوراسیون کلاسیک ایجاد میکنند.

طراحی-رستوران-7

ویژگی های رستوران سنتی

طراحی رستوران سنتی از تمام رستوران های دیگر دشوارتر است. زیرا باید یک فضای صمیمی را تداعی کند که انسان را به گذشته ها ببرد. از این رو رعایت اصول طراحی رستوران سنتی نیاز به تخصص بیشتری دارد. طراحان برای این نوع رستوران ها اغلب از رنگ های شاد استفاده می کنند در حالی که کارکنان با لباس محلی و در حین پخش موسیقی سنتی به مشتری خدمات ارائه می کنند.

در واقع ایده برای طراحی رستوران سنتی بسیار زیاد است، اما اجرایی کردن این ایده ها می تواند هزینه بسیار زیادی به همراه داشته باشد. پس لازم است این مسئله حتما مورد بررسی قرار گیرد.

طراحی-رستوران-8

ویژگی های رستوران ایرانی

طراحی داخلی رستوران ایرانی از نمونه هایی است که باید حتما توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود. زیرا رستوران های ایرانی از اصول و ضوابط خاصی برخوردارند که تنها افراد متخصص در این زمینه اطلاعات دارند. آنها فضایی را خلق می کنند که تلفیقی از سنت و فرهنگ ایرانی است تا مشتری در آن فضا احساس خوشایندی داشته باشد.

طراحی رستوران فضای باز باید چگونه باشد؟

رستوران های فضای باز از نمونه رستوران هایی هستند که تمام انسان ها علاقه مند به آن ها هستند. زیرا در این رستوران ها انسان احساس زندگی و طراوت بیشتری می کند. همچنین میل غذا یا نوشیدنی در رستوران های فضای باز، لذت بخش تر خواهد بود. از این رو لازم است طراحی رستوران فضای باز با حساسیت و دقت بیشتری انجام شود.

می توان محیط این نوع رستوران ها را با استفاده از نرده ها، پارتیشن ها، گلدان ها و ... جذاب تر کرد. همچنین لازم است برای طراحی ورودی رستوران فضا باز از چراغ های تزئینی و تابلوهای راهنما استفاده کرد تا جلوه زیباتری به آن بخشید. از سوی دیگر این رستوران ها هر چه از مکان های شلوغ دورتر باشند، آرام تر و محبوب تر خواهند بود. در این نوع رستوران ها باید فضا جهت استفاده مشتریان در هر فصلی مهیا باشد تا به علت شرایط هوای گرم یا سرد، رستوران مشتریان خود را از دست ندهد.

طراحی-رستوران-9

ضوابط و استانداردهای طراحی رستوران

اولین نکته ای که لازم است برای طراحی ورودی رستوران ها به آن توجه کرد، رعایت استانداردهای طراحی رستوران و بازسازی ساختمان رستوران میباشد. شرکت های طراحی رستوران، در مورد این استانداردهای بازسازی ساختمان اطلاعات کامل دارند و باید با مهارت آنها را لحاظ کنند. اما در ابتدا نیاز دارند بدانند حداقل متراژ لازم برای راه اندازی رستوران و کافه چقدر است؟ کدام سبک طراحی دکوراسیون رستوران مناسب فضای رستوران شماست؟

همچنین آنها باید قوانین نظام مهندسی را در مورد تخصیص متراژ بررسی کرده و سپس اقدام به اجرا نمایند. علاوه بر این مورد توجه به استاندارد ارتفاع سقف آشپزخانه، توسعه فضا در متراژهای محدود، فضای مورد نیاز برای جایگذاری سیستم اطفاء حریق و ... نیز توسط طراحان بسیار مهم است. در صورتی که تمامی ضوابط طراحی رستوران با دقت بررسی شود، می توان شاهد خلق یک رستوران شیک و مدرن و در عین حال جذاب بود.

طراحی-رستوران-10

اصول چیدمان در طراحی رستوران

اصول طراحی دکوراسیون رستوران بسته به برخی فاکتورها همچون متراژ فضا، تعداد مشتریان در ساعات شلوغی میزبانی، سادگی رفت و آمد بین میزها و ... رعایت می شود. اگر یک طراح خوب ایده نابی ارائه نماید، اما گارسون نتواند به خوبی به مشتری خدمات ارائه نماید، مشتری احساس راحتی در آن رستوران نخواهد داشت.
از این رو گروه طراحی دکوراسیون رستوران باید در کنار زیبایی و جذابیت محیط، راحتی مشتریان را نیز مد نظر قرار دهند. سپس اقدام به طراحی محیط داخلی رستوران نمایند.

طراحی-رستوران-11

نورپردازی رستوران و انواع نورپردازی های مناسب در دکوراسیون داخلی رستوران

نورپردازی از فاکتورهای مهم دیگری است که باید هم در طراحی رستوران سنتی مدرن و هم در رستوران لاکچری با وسواس زیادی به آن توجه کرد. نور فضا نباید آن چنان کم باشد که محیط به تاریکی متمایل شود، در حالی که نور زیاد هم می تواند باعث آزار مشتریان شود. نورپردازی باید بسته به محیط رستوران انتخاب شود

معمولا از میان انواع نورپردازی های مناسب طراحی دکوراسیون، طراحان از نور متمرکز استفاده می کنند. اما نورهای تزیینی که بر روی دیوارها نصب می شوند نیز، می توانند جلوه زیبایی به محیط رستوران ببخشند.

طراحی-رستوران-12

مبلمان های مورد پسند در طراحی رستوران

شاید یکی از فاکتورهای مهم برای رستوران و کافی شاپ، انتخاب مبلمان باشد. مبلمان ها فضای زیادی را به خود اختصاص می دهند به همین دلیل نیز برای فضاهای بزرگ مناسب هستند. پس باید برای محیط های کوچک از میز و صندلی هایی استفاده کرد، که در عین راحتی مشتری، فضای کمی را نیز اشغال کند.

همچنین برای انتخاب مبلمان های رستوران های بزرگ نیز باید به سراغ مبلمان های راحت رفت. مبلمان هایی که مشتری راحت به آن تکیه کرده و با خیال راحت تا زمان آماده شدن سفارش غذای خود، آنجا بماند. ناگفته نماند که ترکیب این دو نیز ظاهری زیبا در چیدمان میدهد.

طراحی-رستوران-13

اکسسوری های مناسب در دکوراسیون رستوران

برای طراحی داخلی رستوران کوچک و بزرگ لازم است برخی اکسسوری ها را مد نظر قرار داد. زیرا این اکسسوری ها به جذابیت بیشتر رستوران کمک شایانی خواهد نمود. از جمله:

الف) گرین وال ها و گیاهان

وجود گیاهان در فضای رستوران، حس آرامش، شادابی، نشاط و زندگی را به مشتری منتقل خواهد نمود.

ب) پیانو، گیتار یا سایر لوازم موسیقی

پخش موسیقی دلنشین در محیط، منجر به بهبود تصویر رستوران و افزایش اشتهای مشتری می شود. همچنین برای روحیه کارکنان نیز مناسب خواهد بود.

ج) لوازم خوشبو کننده محیط

انسان ها حس بویایی قوی دارند. از این رو هر چه عطر و بوی فضای رستوران مطبوع تر باشد، اشتهای آنها نیز افزایش خواهد یافت و حس آرامش بیشتری خواهند داشت.

د) آثار هنری و تابلو

وجود تابلوها و آثار هنری در محیط رستوران، انسان ها را به لذت وصف نشدنی خواهد رساند. حتی ممکن است آنها ساعت ها به این تابلوها و آثار خیره شوند و از هرگونه فکر و خیالی دور شده و به آرامش برسند.

طراحی-رستوران-14

اهمیت سیستم تهویه در طراحی انواع رستوران

شرکت های طراحی رستوران همگی می دانند توجه به سیستم تهویه در رستوران ها، از هر آیتم دیگری مهمتر است. آنها می دانند فضای آشپزخانه دود، بو و گرمای زیادی تولید کرده و ممکن است وارد محیط رستوران شوند. از این رو با دقت سیستم تهویه مجهزی را در رستوران نصب می کنند تا از پخش شدن تمامی این بوها در محیط جلوگیری کنند. تنها در این حالت مشتریان حس خوشایندی در رستوران خواهند داشت و برای بازگشت مجدد به آن مکان لحظه شماری خواهند کرد.

طراحی-رستوران-15

انتخاب برند مناسب در طراحی کافه رستوران

در میان تمام نکاتی که برای جذب مشتری مهم هستند، انتخاب نام برند شاید چندان مورد توجه برخی قرار نگیرد. اما باید بگوییم حتی اسم لوگو کافه رستوران نیز به تنهایی می تواند در جذب مشتری حائز اهمیت باشد. از این رو به همان میزان که طراحان دکوراسیون به طراحی داخلی کافه رستوران اهمیت می دهند، باید به انتخاب نام برند مناسب نیز توجه داشته باشند. زیار در نهایت آنچه بر یاد باقی می ماند، یک نام است و خاطراتی که در آن تجربه شده است.

طراحی-رستوران-16

طراحی آشپزخانه رستوران باید چگونه باشد؟

همانطور که طراحی داخلی رستوران ها از استانداردهای خاصی برخوردارند، برخی ضوابط و استانداردهای طراحی رستوران نیز وجود دارند که باید برای آشپزخانه مد نظر قرار گیرند. طراحان باید پیش از طراحی آشپزخانه رستوران ها، به کارایی فضا، سادگی، سهولت نظارت بر کار، انعطاف پذیری، سهولت در رعایت اصول بهداشتی، جریان پرسنل و مواد غذایی و ... توجه کنند. تمامی این اصول برای آشپزخانه ها مهم هستند و طراحان با دقت هر یک از آنها را مورد بررسی و بازبینی قرار می دهند.

طراحی-رستوران-17

روانشناسی رنگ در طراحی رستوران

سبک های طراحی رستوران مختلف، هر یک روانشناسی خاص خود را دارند. این که چرا در برخی رستوران ها از رنگ های تیره استفاده می شود، در حالی که برخی دیگر نیاز به رنگ روشن دارند، به نوع روانشناسی سبک باز می گردد. حتی در برخی مواقع برای طراحی باغ رستوران نیز باید به ترکیب رنگ های مورد استفاده در آن توجه کرد. زیرا هر رنگی بیان کننده یک حس در انسان است و اگر از ترکیب رنگ ها با روانشناسی درست در محیط استفاده نشود، محیط رستوران حس خوشایند و آرامش بخشی در انسان ایجاد نخواهد کرد.

لازم است طراحان رستوران ها این مسئله را با جدیت بیشتری بررسی کرده و سپس بسته به سبک رستوران و حتی روحیه مشتریانی که به آنجا مراجعه می کنند، رنگ مناسب را برای آن محیط انتخاب کنند.

نتیجه گیری در طراحی دکوراسیون رستوران

همانطور که میدانید هنر طراحی دکوراسیون از هنرهای مطرح در دنیای امروزه است که برای اماکن مختلف با سبک و سیاق خود انجام می شود. در این بخش از شرکت طراحی دکوراسیون هیرادانا موضوع مورد بحث، رستوران است. همانطور که میدانید رستوران ها محل هایی پر رفت و آمد هستند که اگر ظاهر مناسبی داشته باشند میتوانند به مرور زمان مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانند. طراحی دکوراسیون داخلی رستوران یکی از بخش های مهم و ضروری است چرا که تمامی توجه مخاطبین بعد از کیفیت غذا به سمت طراحی دکوراسیون داخلی رستوران و معماری چیدمان فضا می رود.

طراحی-رستوران-18

در رستوران های مختلف با توجه به اینکه سبک رستوران و نوع چیدمان اعم از سنتی، کلاسیک و غیره چیست، طراحی دکوراسیون را طبق آن انتخاب کرده و اجرا می نمایند. برای اینکه بتوانیم خروجی قابل قبولی داشته باشیم، باید کار طراحی دکوراسیون داخلی رستوران را به دست افراد متخصص در این زمینه بسپاریم.

یکی از موارد مطرح و مورد بحث در زمینه ی دکوراسیون داخلی، نورپردازی است . نورپردازی از ارکانی است که تاثیر بسیار زیادی در فضای داخلی دارد. اگر نورپردازی به درستی انجام شود میتواند تاثیر بسزایی در ظاهر و جلب توجه مشتریان انجام بدهد و اگر حرفه ای انجام نشود، میتواند فضا را دلگیر و خسته کند و تاثیر عکسی بر روی مبحث دکوراسیون داخلی رستوران داشته باشد. در مراحل نورپردازی استفاده از وسایل روشنایی مانند شمع های خاص و یا چراغ های ویژه بر روی میزهای رستوران میتواند فضا را شاعرانه تر کرده و جلوه ی بسیار زیبایی به محیط ببخشد. البته در برخی موارد بر روی میزها از چراغ های برجسته استفاده میکنند که میتواند بسیار تاثیر گذار باشد و از لحاظ کلاسیک بودن نیز بسیار رواج پیدا کرده است.

اگر میخواهید محیطی آرام و رمانتیک بسازید بهتر است از شرکت طراحی دکوراسیون خود بخواهید که از چراغ های نقطه ای در داخل دیوار های رستوران برای شما استفاده کند که در نتیجه میتواند به علت کم نور بودن لامپ ها محیطی آرام را برای شما تدارک ببیند. در نهایت باید به اصلی ترین بخش در نورپردازی اشاره کنیم که لوسترها و چراغ ها و لامپ های اصلی ان است. بنابراین توجه داشته باشید که اگر میخواهید فضا را لاکچری و لوکس جلوه بدهید بهتر است که از لوسترهای شیک و کلاسیک برای محیط استفاده نمایید. 

جهت دکوراسیون رستوران، چیدمان رستوران، بازسازی ساختمان رستوران و در کل دکوراسیون اداری خود و .. در هر سبک و در هر متراژی و با هر سلیقه ای، هیرادانا پاسخگوی شماست. جهت بازدید و مشاوره رایگان خود با شماره 09125754921 در تماس باشید و جهت مشاهده پروژه های رستورانی هیرادانا به بخش اجرای دکوراسیون در پروژه ها مراجعه کنید.

9 / 10
از 11 کاربر
ارسال نظر
محمود : طراحی رستوران
3 0
سلام ما نیاز به طراحی رستوران و بازسازی رستورانمون در شیراز داریم. حدود ۲۶۰ متر هست. جهت طراحی میخواستم بازدید تشریف بیارید.
مدیریت : پاسخ
5 0
با سلام خدمات طراحی رستوران و بازسازی رستوران از صفر تا صد توسط مجموعه هیرادانا قابل انجام هست و کاملا در تمامی مراحل تضمین در قرارداد ذکر خواهد شد. از تلگرام جهت بازدید و مشاوره ابتدایی در رستورانتون وقت بگیرید.
بهنام : رستوران
4 1
مطالب خیلی عالی و مفید.تشکر
مدیریت : پاسخ
3 2
ممنون از همراهی شما
فاطمه اصغری : طراحی داخلی
3 1
ممنون از مقاله جامع و کاربردیتون. دقیقا چون رستوران و کافه محل خوردن هست باید به نکات ظرریفی که گفتید توجه بشه تا مشتریان دائم داشته باشیم👌
مدیریت : پاسخ
2 2
سلام همینطور هست. طراحی رستوران خصوصا رستوران در فضای باز بسیار ظریف و مهم هست در جلب مشتری. ممنون از همراهی شما
سامان : هیرادانا
2 2
خیلی عالیبود مطالبتون ممنون از سایت بی نظیر هیرادانا
مدیریت : پاسخ
2 2
سلامت باشید. در خدمتتون هستیم.
فیروزه : طراحی رستوران مدرن
2 2
خیلی ممنون از توضیحات تون ما یک کافه رستوران سنتی داریم سمت میدان بهمن تهران می‌خوایم به مدرن تغییر پیدا کنه. تلگرام پیام گذاشتم برای بازدید تشریف میارید؟
مدیریت : پاسخ
2 2
سلام بله در اسرع وقت جهت بازدید هماهنگی میشه و امیدواریم به زیبایی هرچه تمام تر رستوران سنتی شما رو به رستوران مدرن تغییر دکوراسیون بدیم.
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :