طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی نورپردازی نما

 • نور پردازی نمای کلاسیک | نور پردازی نمای مدرن ساختمان
 •  
 • طراحی نورپردازی نماهای کلاسیک

در طراحی نما کلاسیک باید مفاهیم عظمت و شکوه و تناسبات نورپردازی نما را در نظر بگیریم.

در طراحی نما کلاسیک ، نورپردازی می بایست با هدف و دلیل باشد و هر قسمت از المان های نما متناسب با نوع آن نورپردازی شود و به علت مسائل مالی و هزینه ها از انجام صحیح آن صرفنظر نشود.

لذا برای طراحی چنین نماهایی موارد زیر می بایست لحاظ شود:

 1. در طراحی نورپردازی نماهای کلاسیک می بایست از تعبیه منابع نوری بیهوده حذر کرد و متناسب با نوع المان ها و جزئیات نما نورپردازی را طراحی کرد.
 2. بهره گیری از نور پردازی با هدف تاکید بر المان های کلاسیک که نشان دهنده شکوه معماری نمای این نوع ساختمان هستند. مثلا ستون ها، ستون ها نمادی از بلندی و شکوه هستند و نورپردازی المان های عمودی به افزایش شکوه نما کمک می کند. مورد دیگر طاق ها و سردر ها است که معمولا در نمای کلاسیک دیده می شود، که نورپردازی این قسمت به تجمل و شکوه این سبک کمک می کند.
 3. با توجه به کاربری ساختمان و با علم بر نوع طراحی آن اقدام به طراحی نورپردازی آن نماییم.
 4. در اجرای نمای ساختمان قوس ها و آرک ها، ستون ها و ایوان ها، مناره ها و دیگر المان های نما می بایست با توجه به تناسبات آنها و و تقارن آنها و نوع فرم المان با طراحی نورپردازی آن سنخیت داشته باشد.
 5. گنبد ، سر ستون ها و کتیبه ها ، برجک ها ، پیش آمدگی های بنا و ..که می توان آن ها را در جهت افزایش شکوه و عظمت بنا نورپردازی کرد و به آنها هویت بخشید.
 6. میزان و شدت نور در نما و همچنین رنگ آن باید نشان دهنده مفاهیم این سبک مانند پایداری، تناسبات، شکوه و ... باشد و متناسب با نوع  نما و به صورت متقارن اجرا شود.
 7. در بحث نورپردازی نما مسئله دیگر خطوط پیش آمده و برجسته از سطوح و کنسول ها در لبه ها است که باید به این جزپیات ظریف ، همانطور که در طراحی نما توجه شده در نورپردازی آن نیز توجه شود.

 https://hiradana.com/administrator/files/UploadFile/aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa2.jpg

 • طراحی نورپردازی نماهای مدرن

منظر شهری روز به روز در حال تغییر است و نماها طوری نورپردازی می شوند که شب هم به اندازه روز مورد توجه قرار گیرد و عامل جذب مردم و جذب توریست باشد و زیبایی خاص خود را در شب نیز به نوع دیگر داشته باشد و حتی به نمای شهری نیز هویت بخشد.

 1. مورد مهم در نورپردازی و حتی طراحی نما مدرن این است که کاربری های موجود در بنا به عرصه نمایش درآید و کاربری و فرم بنا و نمای آن هرکدام نقش جداگانه ای در جلوه بصری آن ایفا نکنند و همگی هم سو و هم جهت با هم باشند.
 2. نکته دیگر در نورپردازی توجه به رنگ ها و شدت نورها می باشد که فاکتوری مهم در طراحی نورپردازی ساختمان های مدرن است.
 3. در نماهای مدرن المان هایی همچون آسانسورهای شیشه ای ، شیشه ها و ترکیب آن با المان های فلزی و …. . که ارمغانی از عصر مدرن هستند می بایست نورپردازی شود و متریال هایی مانند شیشه و متریال هایی از این دست که نو را انعکاس می دهند هرچند به مقدار کم می توانند باعث زیبایی بصری هر چه بیشتر نما شود.
 4. اگر در طراحی بنا از پله استفاده شده است می توان از نور پردازی ویژه ای برای نشان دادن لبه ها ی  سطوح پله ها استفاده گردد هم باعث زیبایی و هم دید بهتر به پله ها باشد.
 5. همچنین به این نکته نیز باید توجه کرد که کدام جنبه طراحی نمای ساختمان بایستی مورد تاکید قرار گیرد و طراحی هدفمند باشد نه صرفا نشان دادن تکنولوژی ونوع خاص نورپردازی به کاربرده شده در نما.
 6. مسئله دیگر اینست که انعکاس نور ها نباید به داخل بنا نفوذ کند و نور اضافه و مزاحم را به داخل انتقال دهد.
 7. هماهنگی رنگ نور ها با رنگ متریال المان های موجود در نما انتخاب شود ، که از مهم ترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای نور پردازی به آن توجه کرد.
 8. و اما نکته دیگر ای است که منبع نور و اکسسوری های تعبیه شده در نما نباید در معرض دید باشند مگر در موقعیت های خاص کهه با هدف این کار انجام شود و باید باتوجه به فرم نما آنها را جانمایی کرد.
 9. نشان و علامت تجاری (لوگو): نشان تجاری به خصوص در ساختمان های تجاری، که می تواند دارای حروف برجسته و یا المان های حجمی باشیم نیز اگر به خوبی نورپردازی شود می تواند به نمایان ساختن نوع کاربری و جنبه تجاری آن کمک کند.
 10. یکی از ضوابط در مورد طراحی نورپردازی نمای ساختمان، در مورد هماهنگی با بافت شهری اطراف و طراحی یک دست و یکپارچه و متناسب با بناهای مجاور می باشد.

https://hiradana.com/administrator/files/UploadFile/aaaaaaaaaaaaaaaaaaa1.jpg

شرکت طراحی نمای ساختمان هیرادانا طراح و مجری انواع نما ساختمان در ایران

با ما تماس بگیرید : 44274146 - 44890732 - 09125754921

7 / 10
از 3 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :