طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

دوربین مداربسته و هوشمند سازی ساختمان

بازسازی ویلا | بازسازی منزل | بازسازی ساختمان | دکوراسیون داخلی | طراحی ویلا | بازسازی آپارتمان | بازسازی خانه | تعمیرات ساختمان | طراحی نمای ساختمان | بازسازی نما

دوربین مداربسته و هوشمند سازی ساختمان در فضاهای مسکونی اداری و تجاری با هدف مدیریت و نظارت بر روی محیط نصب میشود . برای استفاده از دوربین های مدار بسته ابتدا باید انواع آنها را بدانیم تا بتوانیم مناسب ترین گزینه را انتخاب کنیم.

دوربین-مدار-بسته-1

اجرای هوشمند سازی | شبکه | دوربین مداربسته

09125754921

امروزه نیاز بر نظارت کارکنان ، حفظ امنیت و ... باعث شده است که اغلب ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری و ... اقدام به نصب دوربین های مداربسته کنند ، این دوربین ها باعث کاهش چشمگیر آمار جرم ، نظارت بهتر و ایجاد حس امنیت در محیط زندگی و کاری افراد می گردد .

دوربین مداربسته چیست ؟

دوربین مدار بسته نوعی از دوربین ها می باشد که اغلب جهت نظارت و حفظ امنیت در اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به شرایط و نوع کاربرد انواع مختلفی دارند .

دوربین-مدار-بسته-2

هزینه اجرای هوشمندسازی و دوربین مدار بسته و شبکه : 09127305449

دوربین مدار بسته برای نخستین بار در کشور آلمان و در سال ۱۹۴۲ در زمینه هوا و فضا مورد استفاده قرار گرفت . در ابتدا دوربین مدار بسته غیر دیجیتال یا آنالوگ وجود داشت . از مهمترین معایب این دوربین ها می توان به عدم دسترسی به شبکه و کیفیت تصویری پایین اشاره کرد . امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی انواع مختلفی از دوربین های مداربسته با کارایی بهتر و امکانات بیشتر به راحتی در دسترس می باشند .

دوربین-مدار-بسته-3

دوربین مداربسته یا Closed circuit Television با توجه به ویژگی و کاربرد های گوناگونی که دارند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند .

تقسیم بندی دوربین مداربسته بر اساس تکنولوژی

دوربین مداربسته دارای انواع مختلفی می باشد که تکنولوژی ساخت و ویژگی هریک از آنها با همدیگر متفاوت می باشد . این دوربین ها بر اساس تکنولوژی مورد استفاده به گروه‌ های مختلف آنالوگ ، تحت شبکه و اچ دی تقسیم بندی می شوند .

دوربین-مدار-بسته-4

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست ؟

این دوربین ها اولین نسل از دوربین های مدار بسته محسوب می شوند و به دلیل قیمت مناسب ، نصب راحت و تنوع بالا در بازار محبوبیت بالایی دارد . این نوع از دوربین های مدار بسته سیگنال را به صورت آنالوگ و با سرعت پایین ارسال می کنند و در مقایسه با دوربین های تحت شبکه کیفیت نسبتا پایین تری دارند .

در این نوع از دوربین های مدار بسته به دلیل آنکه از سیگنال آنالوگ استفاده می شود ، امکان نویز پذیری وجود دارد . جهت اتصال دوربین با دستگاه DVR از کابل کواکسیال استفاده می کنند .

استفاده از این دوربین ها به علت تاخیر چند ثانیه ای در انتقال تصویر و محدودیت کیفیت تصویر در مکان هایی که نور مناسبی ندارند ، پر رفت و آمد هستند و مسافت‌ های طولانی چندان توصیه نمی گردد .

دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه چیست ؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه که با نام IP نیز شناخته می‌ شوند ، در دو نوع با سیم و بی سیم تولید می گردند . این دوربین ها تصاویر دریافتی را تبدیل به کد صفر و یک می کنند . بنابراین امکان ارسال تصاویر از طریق اینترنت وجود دارد . اتصال این دوربین ها به دستگاه NVR از طریق کابل شبکه میسر می گردد .

دوربین-مدار-بسته-5

این دوربین ها در مقایسه با دوربین های آنالوگ کیفیت و قیمت نسبتاً بالاتری دارند . علاوه بر آن دارای محدودیت استفاده از پهنای باند نیز می باشند . در این نوع از دوربین های مدار بسته امکان ارسال همزمان صدا و تصویر و همچنین قابلیت تشخیص چهره وجود دارد .

دوربین مداربسته کیفیت HD چیست ؟

همانطور که از نامشان پیداست دوربین های مدار بسته HD از کیفیت تصویر بالایی برخوردار هستند . به همین خاطر می توان از این دوربین ها در مراکز حساس و مهم مانند بانک ، ادارات ، فروشگاه ها و …. استفاده کرد .

این تکنولوژی قابل استفاده در انواع مختلف دوربین های مداربسته تحت شبکه و آنالوگ است ، این دوربین ها در تکنولوژی های مختلف AHD , HDTVI , HDCVI طراحی و تولید می شوند .

تقسیم بندی دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

دوربین های مدار بسته علاوه بر تکنولوژی ساخت از لحاظ ظاهری نیز دارای انواع مختلفی می باشند . این گروه بندی شامل دوربین مدار بسته دام ، اسپید دام ، بولت ، فیش آی ، مینیاتوری ، حرارتی ، شب و روز ، دید در شب و c_Mount می شود .

دوربین-مدار-بسته-6

دوربین مداربسته دام چیست ؟

یکی از انواع دوربین های مدار بسته ، دوربین های دام می باشند که دارای ظاهری گنبدی شکل رو به پایین هستند .

از مهم‌ ترین ویژگی‌ های این نوع از دوربین های مداربسته می‌توان به پوشش ۳۶۰ درجه ای و شکل یکپارچه ای آن اشاره کرد و به دلیل همین ویژگی ، سارقین قابلیت تشخیص دید اصلی دوربین را ندارند . این دوربین ها قابلیت چرخش دارند و می‌ توان آن را توسط اپراتور کنترل کرد . دوربین های مداربسته دام اغلب در محیط‌ های بسته استفاده می‌ شود .

دوربین-مدار-بسته-7

در دوربین های مداربسته دام اغلب از لنزهای Wide با فاصله ۳.۶ تا ۴ میلی متر استفاده می کنند .

دوربین مداربسته اسپید دام چیست ؟

دوربین های مداربسته اسپید دام یا گردان نمونه ای دیگر از دوربین های مداربسته به شمار می رود . این نوع از دوربین ها جزء قویترین دوربین ها محسوب می شوند .

از مهمترین ویژگی های این نوع از دوربین های مداربسته می توان به قابلیت پریست اشاره کرد که با استفاده از این قابلیت می توان به صورت برنامه ریزی شده از مکان های مختلف تصویر برداری کرد .

دوربین-مدار-بسته-8

دوربین های مداربسته اسپید دام قابلیت چرخش ۱۸۰ درجه عمودی و ۳۶۰ درجه افقی و همچنین زوم کردن با بالاترین کیفیت را دارند .

دوربین مداربسته بولت چیست ؟

از دوربین های مداربسته بولت اغلب جهت ثبت تصاویر در فواصل دور استفاده می کنند .

از آنجایی که این دوربین ها اغلب دارای قابلیت دید در شب می باشند ، می توان از آنها در فضا های تاریک نیز استفاده کرد و تصاویر واضح و مطلوبی در محیط های تاریک ثبت کرد .

دوربین های مداربسته بولت دارای ظاهری مخروطی شکل می باشند و رویه آنها به شکل تفنگی است .

با قرار دادن این دوربین ها در یک پوشش می‌ توان آن را ضد آب کرد و به راحتی در فضا های باز از آن استفاده کرد ، عمده استفاده این دوربین ها در محیط های بیرونی می باشد ، این دوربین ها قابلیت گردش ندارند و به شکل ثابت می باشند و در یک مکان ثابت تصاویر را ثبت می کنند .

دوربین-مدار-بسته-9

دوربین مداربسته فیش آی چیست ؟

دوربین های مداربسته فیش ای که با نام چشم‌ ماهی نیز شناخته می‌ شوند ، نوعی دیگر از دوربین های مدار بسته می باشند و به دلیل آن که ظاهر آن شبیه به چشم ماهی است به این نام معروف می‌ باشند . این نوع از دوربین ها دارای دید گسترده ۳۶۰ درجه ای می باشند .

این دوربین ها بر روی مرکز سقف نصب می شوند ، به این نکته توجه داشته باشید که ارتفاع سقف باید حداقل سه متر باشد تا بتوان تصویر کلی از فضای مورد نظر تحت پوشش قرار داده شود .

به دلیل آنکه دوربین‌ ها در سقف نصب می‌ شوند ، می توان با تهیه یکی از آنها از استفاده چند دوربین جلو گیری کرد و به این ترتیب در کاهش هزینه ها موثر خواهد بود .

دوربین-مدار-بسته-10

دوربین مداربسته مینیاتوری چیست ؟

دوربین مداربسته مینیاتوری که با نام دوربین های پین هول نیز شناخته می شوند ، نمونه ای دیگر از دوربین های مدار بسته می باشند که همانطور که از نامشان پیداست دارای اندازه ای مینیاتوری هستند و به همین خاطر از این دوربین‌ ها در فضا هایی که نصب دوربین به صورت مخفی نیاز باشد و یا در مکان هایی که فضای کافی در دسترس نیست استفاده می شود .

این دوربین ها با نام دوربین های مخفی نیز معروف هستند ، دوربین های سوزنی نیز یکی دیگر از این گروه از دوربین ها میباشند .

دوربین-مدار-بسته-11

دوربین مداربسته حرارتی چیست ؟

دوربین های مداربسته حرارتی گرمای محیط و افراد را تشخیص میدهند و در دما های متفاوت رنگ های متفاوت را نشان میدهند .

این دوربین ها علاوه بر کارایی های معمولی جهت امور جنایی ، امنیتی و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

دوربین-مدار-بسته-12

دوربین مداربسته c_Mount چیست ؟

دوربین مداربسته c_Mount نوعی دیگر از دوربین های مداربسته می باشند . از مهمترین ویژگی های این دوربین ها می توان به قابلیت جابجایی لنز اشاره کرد . در واقع همین ویژگی این نوع از دوربین های مدار بسته می باشد که کاربری آنها را افزایش می‌ دهد .

با تغییر لنزها می‌ توان با استفاده از این دوربین ها فاصله بیش از ۱۲ متر را تصویربرداری کرد .

دوربین-مدار-بسته-13

دوربین مداربسته روز و شب

همانطور که از نام این نوع از دوربین های مداربسته پیداست می توان به راحتی در طول شبانه روز با کیفیت مناسب تصاویر را ثبت کرد ، این نوع از دوربین های مداربسته دارای مادون قرمز نمی باشند ، اما تصاویر با کیفیت مناسب را در نور کم ثبت می‌ کنند .

دوربین-مدار-بسته-14

دوربین دید در شب

دوربین های مداربسته دید در شب که با نام فروسرخ نیز معروف هستند ، نوعی دیگر از دوربین های مداربسته به شما میرود .

یکی از مهمترین ویژگی های این دوربین ها وجود ال ای دی مادون قرمز می باشد و به همین خاطر این دوربین ها یکی از بهترین دوربین های مداربسته برای فضا های کم نور و باز محسوب می شوند .

دوربین-مدار-بسته-15

تقسیم بندی دوربین های مداربسته بر اساس لنز

انواع دوربین ها بر اساس لنز نیز دارای کیفیت های متفاوتی می باشد که شامل دوربین AL ، لنز وریفوکال و فیکس می شود .

دوربین-مدار-بسته-16

دوربین مداربسته AL چیست ؟

دوربین های پیشرفته هوش مصنوعی یا AL دارای قابلیت فرمان پذیری صوتی می باشند و به سنسور های گوناگونی مجهز می شوند و می توانند افراد ، حیوانات و ... را شناسایی کنند .

دوربین مداربسته لنز وریفوکال

این نوع از دوربین ها نیز قابلیت تنظیم لنز دارد و افراد می توانند با توجه به نیاز خود لنز و وسعت دید آن را تنظیم کنند .

دوربین مداربسته لنز فیکس چیست ؟

این دوربین های مداربسته از لحاظ لنز با سایر دوربین ها متفاوت می باشند . زاویه دید لنز فیکس انواع مختلفی دارد و به لندازه های ۲ ، ۴ ، ۶ میلی متر و … گروه بندی می شوند .

تقسیم بندی طبق محل نصب دوربین های مدار بسته

به طور کلی دوربین های مداربسته به دو دسته دوربین های فضای داخلی و فضای بیرونی گروه بندی می شوند .

از دوربین های مداربسته فضا های داخلی می توان به دوربین های اسپید دام و بولت و همچنین از دوربین های مدار بسته فضای بیرونی می‌ توان به دوربین دام ، چشم ماهی و … اشاره کرد .

دوربین-مدار-بسته-17

چه مواردی در هزینه نصب دوربین مداربسته تاثیر گذار است ؟

هر یک از دوربین های مداربسته نامبرده شده دارای قیمت های متفاوتی می باشند و افراد باید با توجه به ویژگی ها و مطابق با نیاز خود یکی از آنها را برای نصب انتخاب کنند . نوع دوربین مداربسته ، تعداد دوربین و محل قرار گیری آنها در هزینه‌ های کلی نصب دوربین مداربسته تاثیر گذار می باشند .

استانداردهای دوربین مداربسته

استاندارد IP و IK جز استاندارد های بین المللی دوربین های مدار بسته می باشند . دوربین ها از لحاظ مقاومت در ساختار فیزیکی بر اساس این دو استاندارد طراحی و ساخته می شوند .

این استاندارد ها دارای درجه بندی می باشند و تعدادی عدد در کنار حروف IP و IK نوشته می شوند و هر یک از این اعداد بیانگر سطحی از مقاومت در برابر عوامل مختلف مانند نفوذ رطوبت ، ضربه فیزیکی و ... می باشد .

دوربین-مدار-بسته-18

منظور از استاندارد آی پی چیست ؟

 استاندارد IP به معنای مقاومت در برابر نفوذ می باشد . بنابراین برای نشان میزان مقاومت دوربین ها در برابر نفوذ آب ، گرد و غبار و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

هر یک از این اعداد کنار حروف نشانگر سطح مقاومت معینی می باشد . چند عدد اول میزان مقاومت دوربین نسبت به ورود اشیای جامد را نشان می‌ دهد و اعداد بالاتر مقاومت دوربین در مقابل ورود ذرات گرد و غبار را نشان می دهد . به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است دوربین های مداربسته ضد گرد و غبار باشند زیرا ذرات گرد و غبار میتواند به دوربین نفوذ کنند و باعث خرابی آن شود .

عدد دوم از شماره آی پی بیانگر مقاومت در برابر مایعات می باشد . هر چقدر عدد آن بالاتر باشد ، دوربین از مقاومت بالاتری در برابر نفوذ مایعات برخوردار است .

منظور از استاندارد ik چیست ؟

این استاندارد یک استاندارد بین المللی می باشد و سطح مقاومت تجهیزات الکتریکی در برابر ضربه های مکانیکی را نشان می دهد .

این استاندارد می‌ تواند یک عامل مهم و تاثیر گذار هنگام انتخاب دوربین های مداربسته برای محیط های باز باشد به دلیل آنکه در محیط‌ های باز ممکن است دوربین در معرض ضربات فیزیکی قرار گیرد .

نحوه نصب دوربین مداربسته

برای نصب دوربین های مداربسته در مرحله اول باید با توجه به پلان و نقشه محل مورد نظر نصب دوربین را مشخص کرد در مرحله دوم باید با توجه به نیاز ، تجهیزات و لوازم مورد نیاز را تهیه کرد در مرحله بعدی با توجه به نقشه ها محل مناسب نصب تجهیزات مختلف مانند کابل ها ، دوربین و ... را انتخاب و نصب می کنند و در مرحله آخر تنظیمات لازم را انجام می دهند تا بتوان تصاویر دریافتی را بر روی گوشی تلفن همراه ، لپ تاپ و ... مشاهده کرد .

دوربین-مدار-بسته-19

هوشمند سازی ساختمان چیست ؟

هوشمند سازی ساختمان یا BMS به نرم افزار و سخت ابزارهایی گفته می شود که برای افراد این امکان را ایجاد می کند که تجهیزات الکتریکی ساختمان را از راه دور کنترل کنند .

کنترل از راه دور توسط ریموت کنترل و کنترل در داخل ساختمان ها با استفاده از تاچ پنل دیواری یا موبایل انجام میگیرد .

بی ام اس با توجه به نیاز می‌ تواند دربرگیرنده سرویس‌ های مکانیکی ، الکترونیکی و حفاظتی باشد .

به بیان ساده‌ تر این سیستم در برگیرنده انواع فعالیت ها از جمله ورود و خروج افراد ، سیستم تهویه ، صوتی و تصویری ، روشنایی ، باز و بسته شدن درب ها و ... می باشد .

دوربین-مدار-بسته-20

دوربین های مداربسته یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارهای هوشمندسازی ، نظارت و حفاظت به شمار می‌ رود .

هوشمند سازی ساختمان در ساختمان های اداری ، تجاری ، ویلا ها و … انجام میگیرد .

از مهم ترین مزایای هوشمند سازی ساختمان می ‌توان به مدیریت از راه دور ، صرفه جویی در زمان و هزینه ها ، کاهش احتمال خطا ، امکان بازبینی ، ایجاد رفاه بیشتر و همچنین افزایش امنیت و ... اشاره کرد .

انواع روش های هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان با استفاده از روش ها و استاندارد های مختلفی از جمله CBUs LONWORK , BACNET , LON انجام میگیرد اما به طور کلی به دو روش با سیم و بی سیم تقسیم بندی می شود .

از معروف ترین و مهمترین این استاندارد ها می توان به استاندارد BACNET و KNX اشاره کرد .

استاندارد BACnet چیست ؟

این استاندارد مناسب سیستم های بزرگ می باشد در اصل این سیستم برای ساختمان های بزرگ که تعداد نقاط کنترلی زیادی دارند مناسب می باشد .

استاندارد KNX چیست ؟

سیستم KNX یک استاندارد جهانی کنترل هوشمند با سیم می باشد و بسیاری از ساختمان های هوشمند تحت این استاندارد هوشمند سازی شده اند . کاربرد های این سیستم از سال ۲۰۰۶ بسیار افزایش یافته است این سیستم امکانات برنامه ریزی و تجهیزات برند های مختلف را به راحتی تحت یک نرم افزار در اختیار افراد قرار می ‌دهد ، جالب است بدانید که این سیستم حدوداً ۶۰ درصد در مصرف انرژی ساختمان صفحه جویی می کند .

دوربین-مدار-بسته-21

به طور خلاصه میتوان گفت :

دو نوع کلی در انواع دوربین های مداربسته وجود دارد که عبارت اند از دوربین هایی با قابلیت دید در روز که در تاریکی قابل استفاده نیستند و دوربین هایی با قابلیت دید در شب که هم در روز و هم در شب استفاده میشوند .

دوربین-مدار-بسته-22

دوربین های مدار بسته دارای سه نوع سیستم کلی هستند:

با سیستم آنالوگ:

تصویر این دوربینها را میتوان به طور مستقیم بر روی تلویزیون مشاهده کرد . امکان کابل کشی های طولانی را تا حدود 300 متر دارد و قیمت آن پایین است.

با سیستم AHD:

نسبتا کیفیت تصویر خوبی دارد و امکان کابل کشی را تا 500 متر به ما میدهد برای مشاهده تصویر آنها باید از دستگاه های DVR استفاده کرد و امکان مشاهده بر روی تلویزیون را ندارند قیمت آنها نیز مناسب است.

با سیستم دیجیتالی:

کیفیت تصویر بسیار بالایی دارد و امکان کابل کشی تا حدود 80 متر در این سیستم وجود دارد و برای مشاهده تصویر باید از دستگاههای NVR استفاده کرد و یا مستقیما آن را روی شبکه قرار داد و قیمت آنها نیز بالا است.

دوربین-مدار-بسته-23

شرکت معماری هیرادانا با انجام امور تخصصی در زمینه بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی در اجرا و راه اندازی نصب دوربین های مدار بسته و هوشمند سازی ساختمان آماده ارایه خدمات با بهترین کیفیت به کارفرمایان محترم می باشد

دوربین-مدار-بسته-24

هیرادانا طراح و مجری صفر تا صد خدمات ساختمانی در زمینه شکه ، نت ورک ، هوشمند سازی ساختمان و دوربین مدار بسته آماده خدمات رسانی به کارفرمایان و مشتریان گرامی میباشد . از طریق بخش پروژه ها در سایت شرکت معماری ما از نمونه پروژه های هیرادانا بازدید فرمایید و جهت مشاوره حضوری و آنلاین تماس بگیرید .

8 / 10
از 3 کاربر
ارسال نظر
مهدی : دوربین
0 0
سلام دوربین رو بخرم چقد میشه نصبش تقریبا؟؟
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :