طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

دکوراسیون بالکن و تراس

برای آنکه بدانیم چرا می خواهیم و بهتر است که فضایی مانند تراس و بالکن دکوراسیون شود لازم است که در ابتدا بعضی نکات را بررسی کنیم که اگر بخواهیم چند مورد از این نکات را نام ببریم می توان به بررسی فضا و چگونگی آن ، عملکرد فضا و نقش آن در ساختمان ، زمان استفاده افراد از این فضا ، تاثیر آن روی ساختمان و نیازهای آن اشاره نمود . حال بعد از بررسی این موارد و تحلیل آن ها برای بالکن و تراس می توان به این نتیجه رسید که این فضا قسمتی از ساختمان است که به عنوان فضای واسطه شناخته می شود . فضای واسطه درواقع فضایی است که هم جزیی از داخل خانه محسوب می شود و هم جزیی از خارج خانه و رابطی بین این دو می باشد . در ادامه بهترین ایده ها در مورد طراحی داخلی بالکن و تراس خود و اجرای آن را از دیدگاه شرکت معماری هیرادانا مطالعه فرمایید .

دکوراسیون-بالکن-1

طراحی داخلی ،دکوراسیون و اجرای تخصصی بالکن و تراس : 09125754921

بالکن ها و تراس ها همانطور که می دانید قسمتی از نمای ساختمان را نیز تشکیل می دهند و این به این معناست که چگونگی آن علاوه بر اینکه بر افراد داخل خانه تاثیر می گذارد بر نگرش افراد خارج از ساختمان نیز تاثیراتی می گذارد . همچنین بررسی این موضوع که چه زمانی قرار است از بالکن ها و تراس ها استفاده می شود می تواند تایر مستقیمی روی چگونگی تزیین آن بگذارد . برای مثال اگر تنها تابستان و بهار مورد استفاده قرار می گیرد نیازی به گرم کردن محیط نیست و اگر قرار است در تمامی فضول استفاده شود باید برای جلوگیری از خیس شدن توسط باران و برف و همچنین سرما فکر صورت بگیرد . با بررسی این موضوعات می توان به این نتیجه رسید که دیزاین و زیباتر کردن و کاربردی تر کردن بالکن ها و تراس ها می تواند باعث ایجاد فضایی دلنشین و زیبا با هوای آزاد برای افراد داخل خانه کند و به آن ها اجازه بدهد که بتوانند در فضای خصوصی خود لذت بودن در طبیعت را ببرند و هم باعث زیباتر شدن نما و بالا رفتن ارزش ساختمان بشود .

دکوراسیون-بالکن-2

ایده های جذاب برای کوراسیون بالکن و تراس :

  • تبدیل بالکن به یک خانه ی کوچک

شما می توانید با استفاده و الهام از ایده ها و ترندهای روز بالکن معمولی خانه تان را تبدیل به یک فضای آرامش بخش کوچک یا در اصطلاح آن را تبدیل به خانه ای کوچک برای خود بکنید . این فضا می تواند تبدیل به فضایی دلنشین که شما اوقات مختلف تنهایی خود ، اوقاتی با دوست و یا افراد خانواده ی خود را در آن می گذرانید بشود . برای اینکار باید شما از عناصر مختلف مانند مبلمان ، عناصر تزیینی ، گیاهان ، کفپوش و دیوارپوش مناسب و ... در این فضا استفاده کنید تا حس راحتی ای که در داخل خانه دارید را در این فضا نیز بتوانید ایجاد کنید . مزیتی که طراحی داخلی  بالکن و تراس نسبت به فضای داخلی دارد وجود هوای تازه و چشم اندازی زیبا در ساعات مختلف روز و شب می باشد و شما می توانید با دیزاین آن این ویژگی ها استفاده نمایید .

دکوراسیون-بالکن-3

استفاده از کفپوش

در اکثر خانه ها بالکن ها و تراس ها دارای کفی سرامیکی و معمولی می باشند . اما اگر می خواهید به تراس و یا بالکن خود دکوراسیونی زیبا ببخشید می توانید از کف آن شروع کرده و آن را کاشی کنید . کاشی های تزیینی و طرح دار بسیاری را می توان در بازار یافت که برای پوشاندن کف بالکن بسیار مناسب می باشند . البته از کفپوش های چوبی و پارکت ها نیز می توانید برای پوشاندن کف این فضا بهره ببرید . این کار اولین قدم برای متفاوت کردن بالکن خود از دیگر بالکن ها می باشد و به فضایتان هویتی جدید می بخشد .

دکوراسیون-بالکن-4

استفاده از مبلمان

همچنین یکی دیگر از کارهایی که برای استفاده ی بهتر از بالکن و دکوراسیون داخلی آن می توانید انجام دهید مبلمان کردن آن است . استفاده از مبلی دو نفره ، صندلی تک نفره و یا حتی یک میز کوچک با دو صندلی در این فضا می تواند انتخابی بسیار عالی باشد . چرا که هدف اصلی از دکوراسیون این فضا زیبا کردن آن و تبدیل آن به فضایی برای نشستن و لذت بردن از اوقات خود می باشد و این کار به شما این فرصت را می دهد که بتوانید در این فضا راحت تر وقت خود را بگذرانید .

دکوراسیون-بالکن-5

استفاده از چراغ های تزیینی و ریسه ها

بالکن ها می توانند بسیار خلوت و آرام و پرت باشند ، طوری که به آن ها توجه زیادی نشود و صرفا فضایی برای آویزان کردن لباس ها ، نگه داشتن یکسری وسایل و ... باشند . همچنین بالکن ها می توانند فضایی برای جلوه گری در نما ، فضایی دنج و زیبا باشند که به دیگران تنها با تماشای آن ها حس خوب و انرژی القا می کند . یکی از راه هایی که می تواند باعث زیبایی و جلوه گری بیشتر بالکن ها باشد نورپردازی آن است . باید توجه نمود که منظور ما از نورپردازی برای بالکن چراغانی کردن آن نیست . با استفاده از یک چراغ مرکزی برای بخشیدن نور کلی به این فضا و با استفاده از ریسه های نوری کوچک می توان این فضا را شاعرانه ، زیبا و منحصر به فرد جلوه داد .

دکوراسیون-بالکن-6

استفاده از گیاهان

گل ها و گیاهان مختلف از جمله ترفندهای ترند در سرتاسر دنیا برای زیباتر کردن دکوراسیون هر فضایی می باشد . چرا که گیاهان در خود انرژی ای مثبت و شور و نشاط و حس زندگی دارند و این را مستقیما در فضا پخش و به افراد منتقل می نمایند . درواقع استفاده از گیاهان در بالکن را می توان یکی از کم هزینه ترین و ساده ترین روش ها و در عین حال مطئن ترین روش برای زیباتر کردن و جلوه بخشیدن به این فضا دانست .

دکوراسیون-بالکن-7

کفپوش مناسب برای دکوراسیون بالکن و تراس :

کفپوش های سنگی

کفپوش های سنگی به دلیل حس طبیعی ای و خاصی که به محیط می بخشند می توانند گزینه ی مناسبی برای پوشاندن کف بالکن ها و تراس ها باشند . البته این متریال به صورت طبیعی برای کف بالکن ویلاها و خانه های ویلایی استفاده می شود . در آپارتمان ها بیشتر از از انواع دیگر آن استفاده می شود .

دکوراسیون-بالکن-7

کفپوش های چوبی

چوب را می توان از جمله متریال هایی دانست که در هر کجا و هر شکلی که استفاده می شود باعث زیبایی می شود . به همین علت برای کف بالکن نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد . اما باید به این نکته توجه نمود که تمامی چوب ها به حالت طبیعی نمی توانند در فضایی مانند بالکن استفاده شود بلکه به لایه ای محافظ در برابر رطوبت و پرداخته شدن نیاز دارد . نکته ی قابل توجهی که این کفپوش دارد این است که به خوبی می تواند با عناصر دیگر و متریال های دیگر ترکیب شود و این برای دکوراسیون فضا مناسب می باشد .

دکوراسیون-بالکن-8

کفپوش های بتنی

بتن دارای ظاهری خشک و سرد می باشد و در سبک هایی مانند مینیمال و مدرن بسیار محبوب می باشد . از این متریال می توان برای پوشش کف بالکن نیز استفاده نمود . اما در هر حال نکته ای که لازم است به آن اهمیت دهیم هماهنگی دکوراسیون بالکن و تراس با طراحی نما می باشد .

کاشی

در کشور ما هنگام دکوراسیون بالکن برای پوشاندن کف آن می توان کاشی ها را از محبوب ترین متریال ها دانست . چرا که کاشی های طراحی شده و دست ساز و منحصر به فرد مختلفی در بازار می توان یافت که با دکوراسیون خانه های ایرانی و طراحی نمای ساختمان های ما و سلیقه ایرانی همخوانی دارد . ترکیب این کاشی ها با عناصر تزیینی موجود و مبلمان این فضا می تواند دکوراسیونی زیبا را خلق کند .

دکوراسیون-بالکن-9

تخته های سنگ

تخته سنگ های سیاه از جمله متریال هایی هستند که استفاده از آن ها به عنوان کفپوش باعث خلق فضایی لوکس و شیک می شوند . در بالکن ها نیز بدون توجه به ابعاد آن ها می توان از این متریال استفاده نمود . البته که این متریال در بالکن ها و تراس هایی که دارای ابعاد بیشتری می باشند خود را بهتر نشان می دهند .

دکوراسیون-بالکن-10

کفپوش پلاستیکی

کفپوش هایی که پلاستیکی می باشند می توانند در انواع شکل ها در کنار همدیگر در کف بالکن قرار بگیرند . درواقع این نوع کفپوش هم می تواند مانند یک پارچه در کنار همدیگر و هم می توانند مانند کاشی ها در کنار همدیگر قرار بگیرند . برای استفاده از کفپوش های پلاستیکی بهتر است که نوع مناسب از آن را با توجه به اقلیم یک منطقه و اندازه ی بالکن انتخاب شود و شپش مورد استفاده قرار بگیرد .

دکوراسیون-بالکن-11

گیاهان تزیینی مناسب جهت دیزاین بالکن و تراس :

گل داوودی

این گل درواقع گلی ژاپنی می باشد که در ایران طرفداران زیادی دارد و برای استفاده در بالکن بسیار محبوب می شود . گل داووی دارای مقاومت بسیار خوبی می باشد و به همین علت است که برای استفاده در بالکن مناسب می باشد .

گل اطلسی

گل اطلسی دارای عطر بسیار خوبی می باشد و به همین دلیل برای استفاده در بالکن و تراس بسیار محبوب می باشد . گل های اطلسی در انواع رنگ های سفید ، قرمز ، بنفش و ... پرورش می یابد . همچنین این گل ها دارای انواع مختلفی مانند پرگل ، چین دار ، پرپر و ... موجود می باشند .

گیاهان-مناسب-تراس

گل تاج خروس

گل تاج خروس را می توان بهترین و مناسب ترین گل برای فضایی مانند تراس و بالکن دانست . این گل دارای مزایایی می باشد که از جمله آن می توان به باز شدن عروق بدن و همچنین کنترل کردن کلسترول شود . این گل همچنین دارای جنسی مخملی و بافتی زیبا بوده و می تواند باعث زیبایی در فضا نیز بشود .

گل کاغذی

گل های کاغذی رونده بوده و با رشد خود می توانند دیواری را از گل بپوشانند . به همین علت برای استفاده در بالکن بسیار مناسب بوده چرا که به آن جلوه ای زیبا می بخشد . گل های کاغذی برای رشد نیاز به نور بسیار زیاد و آب بسیار کمی نیاز دارند .

گل محبوبه شب

گل محبوبه شب توانایی این را دارد که در تمامی سال سبز باشد و گل بدهد . نام این گل از این نکته که این گل در شب ها باز می شود گرفته شده است . همچنین این گل برای پرورش دادن بسیار با صرفه بوده و عطر و بویی بسیار مطبوع دارد . با توجه به همین ویژگی ها می تواند برای استفاده در بالکن بسیار مناسب باشد .

گیاهان-مناسب-تراس-1

بنفشه معطر

گل های بنفشه معطر دارای عطر و بویی بسیار متفاوت می باشند . به همین علت نام آن اینچنین شده است . برای آنکه بتوان این گل را در بالکن داشت نیاز به گلدان و بذر و کاشت آن است . البته در دل طبیعت می توان این گل خوش بو را به صورت خودرو و وحشی نیز یافت .

شمعدانی

گل های شمعدانی دارای عطر بسیار خوبی بوده و می توانند معلق در بالکن ها و تراس ها قرار بگیرند . همچنین گل های این گیاه دارای رنگ های متنوعی بوده و می توانند زیبایی خاصی به فضای بالکن ببخشند . از طرفی برای رشد نیاز به مراقبت های بسیار زیادی ندارند .

گیاهان-مناسب-تراس-2

بگونیا

گل بگونیا دارای سه نوع می باشد که دو نوع از آن ها گل می دهند و نوع دیگر تنها برگ دارند . این گیاه همچنین می تواند چندین سال عمر کند و در دمای متوسط به خوبی می تواند رشد کند .

گل شاهپسند

ساقه ی گل شاهپسند می تواند رشد بسیار خوبی داشته باشد . به همین دلیل می تواند دیوارهای بالکن را به خوبی پوشش دهد . همچنین این نوع گل برای رشد نیاز به نکات ویژه ی خاصی ندارد و با نور و آب کم نیز می تواند به خوبی رشد کند . به همین دلیل برای بالکن خانه های آپارتمانی بسیار مناسب می باشد .

و ...

دکوراسیون-تراس

مبلمان مناسب جهت دکوراسیون تراس و بالکن :

یکی از نکاتی که در ابتدا باید برای انتخاب میز و صندلی و مبلمان تراس در نظر بگیریم مساحت آن می باشد . مسلما هر چقدر که این مساحت بیشتر باشد دست ما برای انتخاب بازتر خواهد بود و با کمی بررسی می توانیم انتخاب بهتری بکنیم . چند نمونه از مبلمان مناسب برای این فضا عبارتند از :

دکوراسیون-بالکن-12

میز و صندلی های چوبی

همانطور که پیش تر نیز گفتیم چوب به عنوان متریالی شناخته می شود که در هر جا و به هر عنوانی استفاده شود باعث زیبایی آنجا می شود . میز و صندلی هایی که از جنس چوب می باشند نیز طرفداران زیادی داشته چرا که بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشند . از طرفی این میز و صندلی ها می توانند در ابعاد کوچک و مناسب برای بالکن ساخته شده و هزینه ی زیادی را هم شامل نمی شوند . از طرفی استفاده از این میز و صندلی در بالکن ها و تراس ها در آپارتمان ها و خانه هایی که دارای نمایی مدرن می باشند بسیار مناسب و انتخابی درست می باشد .

دکوراسیون-بالکن-13

میز و صندلی های فلزی

فلز را از این لحاظ که دارای مقاومت زیاد و استحکام خوبی می باشد متریالی مناسب برای ساخت صندلی ها و میزهای بالکن می توان دانست . همچنین دارای این مزیت نیز می باشند که می توان به اشکال پیچیده آن ها را طراحی و تولید نمود . البته که وزن زیاد آن ها و سرد شدنشان در نیمه ی دوم سال و داغ شدنشان در برابر خورشید در تابستان را نیز باید در نظر گرفت .

دکوراسیون-بالکن-14

میز و صندلی های پلاستیکی

میز و صندلی های پلاستیکی دارای وزن کمی بوده و هزینه ی کمی برای آن ها پرداخته می شود . از طرفی می توانند عمر خوبی داشته باشند و در همه ی آب و هواها مورد استفاده قرار بگیرند . به همین دلیل دارای محبوبیت زیادی برای استفاده در دکوراسیون بالکن می باشند . از ویژگی های منفی این نوع میز و صندلی می توان به وزن بسیار سبک آن و عدم مقاومتشان در برابر باد و طوفان اشاره نمود که ممکن است در بعضی نواحی مشکل زا باشد .

دکوراسیون-بالکن-15

کاناپه

این نوع مبلمان بیشتر در دکوراسیون بالکن هایی که حسی صمیمی و گرم دارند استفاده می شود و گزینه ی بسیار خوبی است . از مزایای این کاناپه ها می توان به راحتی بسیار آن ها و گرم و نرم بودنشان اشاره نمود و از ویژگی های منفی آن ها با فضای زیادی که می گیرند . اما این نکته با انتخاب کاناپه ی دو نفره ی کوچک نیز تا حدودی قابل حل می باشد .

دکوراسیون-بالکن-16

نورپردازی مناسب جهت دکوراسیون تراس و بالکن :

یکی از نکاتی که تاثیر بسیاری هم در چگونگی دکوراسیون بالکن و تراس می گذارد و هم در جلوه ای که تراس ها در نما دارند نوع نورپردازی آن است . همانطور که اشاره کردیم دکوراسیون بالکن باید الهام گرفته و هماهنگ با سبک طراحی نما باشد و از آنجایی که هر سبک منحصر به خود روش نورپردازی مجزایی دارد ، در دکوراسیون بالکن آن نیز باید نورپردازی را هماهنگ با همین نکته پیش برد . البته که می توان کمی آزادانه تر و از چراغ ها و نورهای متنوع تری برای این فضا استفاده نمود تا آن را منحصر به فررتر و دنج تر کرد اما به هر حال به اصل و سبک کلی ساختمان باید توجه نشان داد . از چراغ های مخفی ، ریسه های کوچک و بزرگ ، چراغ های رنگی ، لامپ و مهتابی های معمولی و ... می توان برای نورپردازی بالکن ها و تراس ها استفاده نمود .

دکوراسیون-بالکن-16

انواع باربیکیو جهت دکوراسیون بالکن و تراس :

باربیکیوهای گازی

این نوع باربیکیو را می توان از محبوب ترین و پر طرفدارترین نوع منقل هایی که رد بالکن ها و تراس ها استفاده می شوند دانست . با توجه به این موضوع که آن ها با گاز کار می کنند می توان گفت پیچیده نمی باشند و کار با آن ها نسبتا آسان می باشد . البته که برای تهیه و استفاده از این منقل ها حتما باید به این نکته که بالکن شما دارای لوله کشی گاز می باشد یا خیر توجه کنید . این به این دلیل است که آوردن شلنگ گاز از منطقه ای دیگر به آنجا می تواند اشتعال زا و خطرناک باشد .

باربیوکیوهای ذغالی

باربیکیوهای ذعالی به طور کلی از جذاب ترین و پرطرفدارترین منقل ها برای استفاده می باشند . چرا که درست کردن کباب و به طور کلی غذاهای باربیکیویی روی این منقل ها عطر و طعمی خاص پیدا می کند و لذیذتر می شود . همچنین بوی بسیار خوبی از غذا را پخش می کند . البته باید به این نکته نیز توجه نمود که بعضی از آپارتمان ها استفاده از این نوع منقل را به دلیل روشن نمودن آتش به صورت مستقیم ممنوع کرده اند و شما قبل از خریداری و استفاده از این نوع منقل باید از نبود هیچگونه مشکلی برای آن مطمئن باشید . همچنین جایگاهی که برای این نوع منقل در بالکن انتخاب می کنید باید مناسب و بدون هیچ اشکالی باشد . برای مثال کنار کانال کولر یا عناصر اشتعال زا نباید قرار بگیرد .

باربیکیوهای دیواری

اگر شما بالکن و یا تراس کوچکی دارید می توانید از باربیکیوهای دیواری در فضای خود استفاده کنید . این منقل ها این مزیت را دارند که در همه جا می توانند نصب شوند و فضای کمی را اشغال می کنند . همچنین شکل و مدل آن ها بسیار متنوع بوده و شما طبق سلیقه خود می توانید هر گونه از آن را که می خواهید برای فضای بالکن خود انتخاب کنید .

منقل های فلزی ، آجری و سنگی

اگر فضای بالکن شما بزرگ می باشد می توانید از انواع منقل های آجری ، سنگی و یا فلزی استفاده کنید . مدل سنگی و آجری آن نسبتا قیمت کمتری دارد و ارزان تر می باشد . همچنین شما خود نیز می توانید جایگاه این منقل را در بالکن خود درست کنید که حالتی طبیعی و زیبا پیدا می کند .

شرکت معماری هیرادانا به صورت تخصصی در زمینه های طراحی داخلی ، دکوراسیون داخلی ، طراحی ویلا و روف گاردن ، بازسازی ساختمان و منزل کارفرمایان عزیز از طریق واتساپ و تلگرام موجود در سایت و شماره تلفن 09125754921 آماده خدمت رسانی است . از طریق بخش پروژه ها در سایت شرکت معماری هیرادانا از نمونه کار ها بازدید فرمایید .

8 / 10
از 3 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :