طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی داخلی مهد کودک

مهدکودک در واقع فضایی مخصوص کودکان می باشد و افراد از سنین دو سالگی تا 6 سالگی در این فضا می توانند حضور داشته و به بازی و سرگرمی و یادگیری بپردازند . با توجه به اینکه کودکان در این سن در واقع در موقعیتی حساس بوده و بعد زیادی از شخصیت آن ها و علاقه مندی آن ها در این سن شکل می گیرد لازم است که به چگونگی محیطی که زمان زیادی در روز را در آنجا می گذرانند اهمیت زیادی داده شود . به همین دلیل این فضاها باید توسط متخصصینی در شرکت معماری که با تجربه بوده و طراحانی که از ویژگی های مختلفی و روانشناسانه ی کوکان آگاه می باشند طراحی شود تا دارای جذابیت برای کودکان شده و نتیجه ی بدی برای آن ها نداشته باشد .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-6 

نکات قابل توجه در طراحی داخلی مهدکودک :

  • طراحی فضای داخلی دلنشین و گرم

فضاهای آموزشی مخصوصا آن فضاهایی که برای کودکان طراحی می شود مانند مهدکودک باید دارای فضایی گرم و امن و راحت باشد . چرا که کودکان به سختی از دایره ی امن خود خارج شده و فاضله با مادر و خانواده ی خود را می پذیرند و برای آن که آن ها را وادار و علاقه مند به ماندن در فضای مهدکودک بکنیم لازم است که آن فضا را نیز طوری طراحی نماییم کودک از آن حس خوب گرفته و احساس کند که فضایی صمیمی و گرم مانند خانه می باشد . هر چقدر که کودک در فضا احساس آرامش و امنیت بیشتری بکند قدرت یادگیری بالاتری نیز خواهد داشت .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-2

  • استفاده از طبیعت در طراحی

طبیعت دارای یک حس آرامش و جذابیت خاصی می باشد که افراد را در هر سنی به خود مجذوب می کند . استفاده از عناصر موجود در طبیعت در طراحی داخلی مانند گیاهان و بعضی حیوانات از جمله پرندگان اگر امکانش وجود داشته باشد ، می تواند باعث کنجکاوی کودکان و منحصر به فرد بودن فضا و همچنین پویاتر شدن فضا بکند . این عناصر به بانشاط تر و زیباتر شدن فضا نیز کمک می کنند . به طور کلی استفاده از گیاهان در دکوراسیون مدرن این روزها ترند بوده و این به این دلیل است که طراحان متوجه مزایای زیاد استفاده از گیاه در فضاهای داخلی شده اند .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-7

  • طراحی فضاهایی هیجان انگیز و جذاب برای کودکان

فضای داخلی مهدکودک همانطور که گفتیم باید آرامش بخش و امن باشد اما از آنجایی که این فضا متعلق به کودکان می باشد همچنین باید به گونه ای طراحی شود که حوصله ی این افراد سر نرود . اصولا کودکان افرادی کم حوصله بوده و اشتیاق خود را برای موضوعات مختلف بسیار سریع از دست می دهند . به همین دلیل توصیه می شود که در مهدکودک ها فضاها جذاب ، خیره کننده و مهیج طراحی شوند . به طوری که کودکان با هر بار دیدن فضا علاقمند به بودن در آن و بازی کردن با دوستان و مربی خود شوند . یکی از عمده فضاهایی که در مهدکودک ها برای این هدف طراحی می شود اتاق بازی می باشد . با توجه به نکات یادگیری و علمی این فضا طراحی شده و صرفا برای بازی نمی باشد . اما کودکان متوجه این امر نخواهد شد و مربیان با هوشمندی تمام در طی مدتی که در این اتاق بوده نکات مختلف را از طریق بازی به آن ها یاد می دهند .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-5

  • طراحی فضایی برای استراحت بچه ها

باید به این نکته توجه کنید که کودکان زمان زیادی از روز خود را در مهدکودک ها می گذرانند و همچنین همانطور که گفتیم این افراد بسیار سریع حوصله شان سر رفته و از موضوعات مختلف خسته می شوند . به همین دلیل طراحی فضایی که برای استراحت آن ها باشد ، امری بسیار ضروری می باشد و به واسطه طراحی همین فضاهای مختلف ، کیفیت فضایی یک مهدکودک مشخص می شود . این فضا باید به گونه ای باشد کودکان هنگام خستگی یا در زمان استراحت بتوانند به راحتی و در آسایش در آنجا استراحت کرده و خستگی در کنند تا با انرژی دوباره به بازی و یادگیری بپردازند .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-8

  • استفاده از ترکیب رنگ های زیبا و متفاوت در دکوراسیون

اگر شما یک طراح می باشید و سعی دارید مهدکودک را نیز مانند دیگر فضاهایی که به دکوراسیون مدرن طراحی می شوند با رنگ های خنثی و ملایم طراحی کنید ، بدانید که در اشتباه می باشید . این فضاها برای کودکان کسل کننده و عاری از هر گونه هیجانی می باشد . برای طراحی فضاهایی که مربوط به کودکان است لازم است که از رنگ های مختلف استفاده نموده و البته باید به این نکته هم توجه نمایید که باید نکات روانشناسی هر رنگ را بدانید تا بتوانید بهتر و مناسب تر از هر رنگ در فضاهای مختلف ساتفاده کنید . به طور مثال بدیهی است که در اتاق استراحت نمی توان از رنگ های جیغی مانند قرمز و زرد استفاده نمود و در اتاق بازی نیز نمی توان همه چیز را سفید و صورتی ملایم و کرم نمود . طراحی داخلی هر فضا با توجه به ماهیت و کاربردی که دارد دارای رنگ های مختلف می تواند باشد .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-1

  • استفاده از نکات مختلف علمی و ساده در طراحی داخلی

افراد در سنین کار دارای تمرکز پایینی بوده و بیشتر علاقه به بازی و سرگرمی داشته تا یادگیری نکات مختلف به همین دلیل در طراحی مهدکودک ها اصولا از المان های مختلفی که مناسب با سنین کودکی می باشند مانند اشکال هندسی ، رنگ ها ، اعداد ، نقشه ی کشورها و دیگر نکات از این قبیل استفاده می شود که کودکان به طور روزمره با آن ها برخورد داشته و به مرور آن ها را یاد بگیرند .

  • و ...

حیاط و محیط بیرونی مهدکودک باید چگونه باشد ؟

فضای مهدکودک فقط شامل درون ساختمان نمی باشد و بلکه بهتر است که فضایی به عنوان حیاط نیز برای مهدکودک در نظر گرفته شود . کودکان در این فضا می تواند فعالیت های پویاتری را انجام داده و هم انرژی بیشتری صرف کنند و هم نکات مختلف زیادی را یاد بگیرند . می توان در حیاط مهدکودک فضایی را مختص گلکاری و بازی با گل و ... برای کودکان اختصاص داد و یا فضایی برای نشستن و حتی فضایی برای بازی آن ها با توپ و ... در نظر گرفت که می تواند نکته ای جذاب برای این افراد باشد .

یکی از مهمترین نکات در طراحی مهدکودک چیست ؟

نکته ای که در طراحی فضاهای مختلف مهدکودک بسیار مورد اهمیت واقع می شود ، طراحی فضاها و چیدمان مبلمان به صورتی می باشد که این افراد ترغیب به انجام کارهای گروهی شوند . این کار گروهی چه می خواهد درست کردن کاردستی ها و یادگیری مفاهیم به صورت گروهی باشد و چه می خواهد انجام بازی ها به صورت گروهی باشد . به هر حال این مسئله از مهمترین نکاتی است که در طراحی دکوراسیون مهدکودک به آن توجه باید بشود .

نکات مهم دیگر در طراحی مهدکودک چیست ؟

در طراحی مهدکودک به نکات مختلف زیادی باید توجه شود که پیش تر بسیاری از این نکات را توضیح دادیم . از جمله ی دیگر موارد می توان به طراحی فضاهای متنوع مانند فضای نمایش ، توجه به نورپردازی و استفاده ی حداکثری از نور طبیعی ، توجه به اوکابه ی پنجره ها و امن بودن تمامی فضاها ، عدم استفاده از فضاهای خطرناک و در صورت استفاده محافظ داشتن آن ها ، توجه به تهویه ی هوا در این فضا ، توجه به راحتی و استفاده از رنگ های گرم در فضاهای مختلف مهدکودک و ... اشاره نمود .

طراحی-داخلی-مهد-کودک-3

کلام آخر

شرکت معماری هیرادانا در زمینه ی طراحی داخلی انواع فضاها با کاربری های مختلف دارای تجربه های زیادی بوده و نمونه کارهای فراوانی در این زمینه دارد . مهندسین شرکت معماری هیرادانا همچنین به انواع سبک های دکوراسیون مانند دکوراسیون مدرن و ... واقف بوده و توانایی اجرا و طراحی هر گونه پروژه ای را دارند . شما می توانید از طریق شماره 09125754921 با هیرادانا جهت طراحی دکوراسیون مهدکودک و اجرای اصولی آن اقدام کنید . جهت مشاهده نمونه کار ها به بخش پروژه ها در سایت مراجعه کنید .

9 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :