طراحی نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری ، بازسازی و دکوراسیون داخلی
22172069- 22172068 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی روف گاردن

بام سبز درواقع معنی فارسی کلمه ی لاتین روف گاردن می باشد . می توان اینطور بیان کرد که روف گاردن درواقع باغچه و فضای سبزی می باشد که در بام ساختمان ها طراحی می شود . البته که این باغ بام ها می توانند روی پشت بام ساختمان ، پشت بام حیاط و یا حتی بالکن ها طراحی شوند . به هر حال نکته ای که در این میان دارای اهمیت زیادی می باشد زمینی می باشد که در نظر گرفته و روی آن گیاهان مختلف را کاشته و به شکلی زیبا آن را دکوراسیون و دیزاین می کنند . اصولا این فضا در ساختمان ها و یا در طراحی ویلا به عنوان فضایی برای استراحت و نشستن و لذت بردن برای افراد به شمار می رود .  درواقع امروزه با رعایت ترندها و اصول دکوراسیون می توان کارهای فوق العاده ی زیادی روی بام ها انجام داد و فضایی کرده را به فضایی دلنشین و کاربردی طراحی نمود . برای مثال می توان مشاهده نمود که بسیاری از ساختمان های تجاری طبقه ی آخر خود را به فضای بازی ، کافی شاپ و یا رستوران تبدیل کرده اند و این کار به جذب مشتریان کمک شایانی کرده است .

طراحی-روف-گاردن-1

تاریخچه ی روف گاردن :

این نوع باغ ها که روی بام ها طراحی می شوند برای نخستین بار توسط افراد آلمانی طراحی شد . می توان ادعا نمود که ساختمان های زیادی در آلمان دارای بام باغ بودند و درواقع بام های سبز در آلمان از طرفداران بسیار زیادی برخوردار بود . بعد از آلمان طراحی روف گاردن ها به آمریکا ، اروپا و دیگر قاره ها نیز کشانده شد . تالار شیکاگو در آمریکا را می توان از معروف ترین ساختمان هایی دانست که دارای روف گاردنی زیبا و منحصر به فرد می باشد .

طراحی-روف-گاردن-2

مزایای طراحی روف گاردن :

روف گاردن دارای مزایای زیادی می باشد که از جمله ی آن ها می توان به بالا رفتن کیفیت ساختمان ، ایجاد مطلوبیت شهری و بازدهی اکولوژیک ، بیشتر شدن راندمان انرژی ، ایجاد محیط زیست پایدار ، توسعه ای ثابت در همین زمینه ، زیبا سازی جلوه و مناطق شهری ، کاهش دادن آلودگی در شهر ، به تعادل رسیدن دما در ساختمان ، محافظت از فاضلاب ، بهتر کردن هوا و ... اشاره نمود .

طراحی-روف-گاردن-3

درواقع در مناطق شهری برای ایجاد فضای سبز محدودیت هایی وجود دارد و با وجود نیاز روز افزون شهرها به ساختمان های بیشتر ، استفاده از بام ها و تراس ها و قسمت های مختلف ساختمان برای ایجاد فضای سبز ، باعث شده تا این محدودیت کنار گذاشته شود و فضای سبز مورد نظر شهری که کمک به بهبود شهر می کند در روی خود ساختمان ها ایجاد شود . امروزه در کشور ما این کار بیشتر در طراحی ویلا و طراحی ساختمان های تجاری و ... صورت می گیرد . اما روز به روز به طرفداران بام سبز افزوده شده و می توان شاهد پیشرفت رد طراحی روف گاردن ها در بام ساختمان های مختلف شهری نیز بود . اصولا طراحی روف گاردن ها به صورت دکوراسیون مدرن انجام می شود و طرفدار دارد .

طراحی-روف-گاردن-10

انواع مختلف روف گاردن ها :

  • نوع متراکم

روف گاردن نوع متراکم دارای یک نوع زیرسازی بوده که مانند کف زمین می باشد به همین دلیل می توان روی آن هر گونه گیاهی را کاشت و پرورش داد . از آنجایی که در طراحی این نوع روف گاردن در بام ساختمان ها از خاک و متریل های زیادی استفاده می شود باید سقف ساختمان را طوری طراحی نمود که تحمل این وزن و بار زیاد را داشته باشد . به طور کلی سقف مورد نظر برای این نوع روف گاردن باید مقاوم سازی شده باشد . همچنین این روش برای اجرا هزینه های زیادی را به کارفرما متحمل می کند و از آنجایی که برای مقاوم تر کردن سقف نیز باید کارهایی انجام داد در آن مرحله هم هزینه هایی صورت می گیرد . درواقع می توان گفت روف گاردن به صورت متراکم نوعی از روف گاردن می باشد که پر هزینه است .

  • نوع گسترده

در این نوع از بام سبز ها از آنجایی که کم عمق می باشند فقط یکسری از گیاهان را می توان کاشت و پرورش داد . این گیاهان باید دارای ریشه کوتاهی بوده و برای رشد و نمو به خاک کمی نیاز داشته باشند . از آنجایی که این بام ها دارای وزن کمی می باشند می توانند در یک سطح صاف و یکدست انجام شوند . هزینه ی طراحی و اجرای این نوع روف گاردن در مقایسه با روف گاردن های متراکم بسیار پایین می باشد .

طراحی-روف-گاردن-9

دلایلی که باعث طراحی روف گاردن می شود :

طراحی روف گاردن ها علاوه بر اینکه به زیبایی و بهبود فضاهای شهری می افزاید باعث بهتر شدن هوا و تمیزتر شدن آن نیز می شود . به همین دلیل طراحی این نوع بام باغ ها در شهرهای بزرگی همچون تهران به شدت توصیه می شود . این به این دلیل است که هر چقدر گیاهان در سطح شهر بیشتر بوده باعث از بین رفتن دی اکسید کربن ها و تولید اکسیژن خواهند شد و به دنبال این اتفاق آلودگی هایی که در سطح هوا وجود دارد روز به روز از بین رفته و از مقدار آن کاسته می شود .

طراحی-روف-گاردن-4

از جمله دلایلی که باعث زیبایی در شهر می شود این است که به خودی خود طبیعت حس زیبایی و حس لطافت را به انسان القا می کند و به دلیل نشاط و حس زندگی ای که دارد حال همه را خوب می کند . حال طراحی بیشتر این فضاها به طور منطقی سبب بهتر شدن حال افراد و بیشتر شدن انرژی مثبت و زیبایی در سطح شهر خواهد شد . از طرفی این بام ها به تبادل انرژی و هدر نرفتن آن در ساختمان به این دلیل که عایقی در برابر عبور سرما و گرما می شود ، هدر نرفتن آب باران و استفاده از آن برای رشد گیاهان و ... نیز کمک می کند . یکی دیگر از مزایاهای مهم این روف گاردن ها بالا رفتن ارزش اقتصادی ساختمان ها می باشد . به طوری که دو ساختمان اگر در همه چیز شبیه یکدیگر باشند . اما یکی دارای روف گاردنی زیبا و یکی دارای سقفی معمولی باشد به هیچ عنوان دارای قیمت و ارزش یکسانی نخواهند بود .

طراحی-روف-گاردن-6

معایب روف گاردن ها :

به دلیل اینکه در روند طراحی و اجرای دکوراسیون روف گاردن ها مصالح و متریال و مواد مضاف از ساختمان روی آن کار گذاشته خواهد شد بار کلی و وزن ساختمان زیادتر خواهد شد . بعضی از ساختمان ها تحمل این وزن را نخواهند داشت و به مرور آسیب خواهند دید . به همین دلیل هنگام طراحی سقف وزن آب باران ، آبی که برای آبیاری گیاهان استفاده می شود ، مبلمان و آلاچیق هایی که استفاده می شود ، وزن خاک و دیگر موارد حتما باید لحاظ شده و در نظر گرفته شود تا بتوان سقفی مقاوم را برای ساختمان طراحی نمود که این کار نیز هزینه بر است . یکی دیگر از مشکلات روف گاردن ها این است که ممکن است به مرور زمان برای خاکی که برای باغچه ها در نظر گرفته شده است مشکلاتی به وجود بیاید که از جمله ی این مشکلات می توان به نشست آن ، سخت شدن ذره های خاک و ... اشاره نمود که برای نگهداری و یا تعویض آن باید هزینه هایی را صرف نمود . همچنین ریشه ی گیاهان نیز می تواند به سقف آسیب وارد کرده و در آن نفوذ کند . به همین دلیل لازم است که این کار حتما تحت نظر متخصصین صورت گرفته تا کاری حرفه ای ف کم هزینه با معایب کمتر تحویل و نتیجه داده شود .

طراحی-روف-گاردن-5

کلام آخر

شرکت دکوراسیون و معماری هیرادانا می تواند در زمینه های مختلفی مانند طراحی ویلا ، طراحی روف گاردن ، بازسازی و طراحی دکوراسیون و .. آماده طراحی و اجرای صفر تا صد برای کارفرمایان عزیز میباشد . جهت مشاهده نمونه کار ها به بخش پروژه ها مراجعه کنید و در خصوص مشاوره و بازدید با شماره 09125754921 در تماس باشید 

10 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :