طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

نما کلاسیک

1مجموع 23 پروژه
1مجموع 23 پروژه

نمای کلاسیک ساختمان

نمای کلاسیک ساختمان، یکی از ویژگی‌های اصلی ساختمان‌های کلاسیک است که با جزئیات فریبنده و زیبایی‌های خاص خود، به ساختمان ابهت و شکوه منحصر به فرد می‌بخشد. در طراحی نمای کلاسیک ساختمان، از جمله ویژگی‌هایی نمای آن که باید مورد توجه قرار گیرد، می‌توان به استفاده از جزئیات زیبا و فریبنده، طرح‌های نمای متقارن، ستون‌های دارای جزئیات فراوان، نوارهای تزئینی، درب ورودی و پنجره‌های دو جداره با کناره‌های خاص و سنگین اشاره کرد. ستون ها در نمای کلاسیک ساختمان جزو مهمترین جزئیات نمای ساختمان هستند و برای نشان دادن زیبایی و عظمت ساختمان، باید به ابعاد و اندازه و فرم دقیقی طراحی شوند. ضخامت ستون‌ها نیز باید با توجه به نوع سبک معماری و ارتفاع نمای ساختمان مورد توجه قرار گیرد.

اما سوالی که همیشه مطرح است هزینه طراحی نمای کلاسیک و هزینه اجرای نمای کلاسیک میباشد که دغدغه اصلی علاقه مندان به این سبک مجلل است که هرچقدر این هزینه ها بالا باشد از آنجایی که نمای کلاسیک ارزش و قیمت ساختمان را بالا میبرد و موجب سریعتر به فروش رفتن ساختمان میشود و توجه افراد را به خود جلب میکند، ارزشش را دارد. در ادامه با شرکت معماری هیرادانا طراح نمای کلاسیک و مجری تخصصی نمای کلاسیک همراه باشید.

طراحی نما ساختمان در دو سبک نمای کلاسیک و نمای مدرن و اجرای تخصصی نمای ساختمان در دوفاز اجرای نمای کلاسیک و نمای مدرن و در نهایت بازسازی نمای ساختمان تخصص هیرادانا است.

09125754921

طراحی-نما-کلاسیک-1

نمای کلاسیک ساختمان چیست؟

به طراحی نمای ساختمانی که دارای ویژگی های زیر باشد، نمای کلاسیک گفته می شود:

 • استفاده از ستون هایی با سرستون های کروی یا مستطیلی شکل.
 • استفاده از جزئیات معماری مانند آرک ،آراکوز ،پیش آمدگی و رواق ها.
 • تقارن و توازن در طراحی نمای آن و پیروی از معیارهای زیبایی شناسی نمای کلاسیک.
 • استفاده از مصالح نمای سنگی مانند مرمر ،تراورتن و ماسه سنگ.
 • نظم و ترتیب در چیدمان و آرایش جزئیات معماری.
 • سادگی در خطوط و شکل ها به گونه ای که نمای ساختمان دارای تمامیت و انسجام به نظر می رسد.

در معماری کلاسیک، نمای ساختمان معرف شخصیت و ماهیت درونی آن به شمار می رود.

طراحی نمای کلاسیک ساختمان و اجرای نمای کلاسیک ساختمان از صفر تا صد با ضوابط کامل شهرداری و ارائه ی کلیه خدمات مهندسی و نظارتی همراه شرکت معماری هیرادانا

طراحی-نما-کلاسیک-2

در این بخش تعدادی از پروژه های اجرا و طراحی نمای کلاسیک ساختمان و نمای رومی که شرکت معماری هیرادانا به پایان رسیده را میتوانید مشاهده کنید. تمام پروژه ها به صورت کاملا علمی و طبق فلسفه ی کلاسیک که در روم و یونان باستان بوده طراحی شده و از تمام المان ها به همان سبک و سیاق بهره گرفته شده است.

طراحی-نما-کلاسیک-3

برای بازدید و مشاوره رایگان در خصوص طراحی نمای ساختمان یا بازسازی نمای آن با شماره 09125754921 تماس حاصل فرمایید.

سبک کلاسیک در طراحی نمای ساختمان:

سبک کلاسیک را می توان از محبوب ترین و قدیمی ترین سبک های معماری و هنر دانست. این سبک دارای ویژگی های منحصر به فرد زیادی می باشد که از جمله ی این ویژگی ها می توان به اهمیت این سبک تقارن، استفاده از رنگ های روشن و گرم، توجه به تمام جزییات موجود و استفاده از متریال های خاص اشاره کرد. سبک نمای کلاسیک دارای یک وقار و شیک بودنی است که نتیجه ی ویژگی های ظاهری آن می باشد و همین وقار و استواری باعث شده تا بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا به ویژه ثروتمندان و خانواده های اصیل به استفاده از این سبک در نمای خود متمایل باشند.

درواقع می توان گفت اکثر افراد ثروتمند دنیا حتما یک ساختمان و یا ویلا که به سبک کلاسیک طراحی و ساخته شده باشد را دارا می باشند و این خود نیز یکی دیگر از دلایل محبوبیت سبک نمای کلاسیک میان افراد عادی نیز می باشد.

طراحی-نما-کلاسیک-4

نکات اجرایی در نما کلاسیک ساختمان:

 • به پیشنهاد شرکت معماری هیرادانا جهت طراحی نمای کلاسیک یا همان نمای رومی باید حتما ضوابط و قوانین شهرداری برای طراحی نمای آن را رعایت نمود. چرا که این سبک از سبک های اصیل در کشور ما نبوده و برای اینکه در بعضی از شهرها و یا مناطق به بافت منطقه آسیب نرساند قوانینی برای آن وضع شده است.
 • برای آنکه بتوان نمای خروجی را به عنوان یک نمای کلاسیک برآورد کرد، حتما باید تک تک ویژگی های این سبک در اجرا مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین باید به این نکته توجه نمود که سبک هایی شبیه به سبک کلاسیک وجود دارند و برای طراحی باید از متخصصین کمک گرفت تا بتوانند با ریزبینی دقیقا ویژگی های همین سبک را روی نما پیاده نمایند.
 •  از متریال هایی که مناسب نمای این سبکی می باشند استفاده شود و المان های مختلف با دقت آماده شده و به اجرا دربیایند.
 • نورپردازی از موضوعات مهم در سبک نمای کلاسیک است و حتما باید به صورت حرفه ای انجام شود و حتی در دکوراسیون کلاسیک در فضای داخلی هم اهمیت زیادی دارد.
 • متریال های رویی نما باید به ملات زیرین آن ها به خوبی چسبانده شوند چرا که در غیر این صورت می تواند هم به ساختمان و ظاهر آن و هم به افراد بیرون از ساختمان آسیب برساند.

طراحی-نما-کلاسیک-5

ویژگی های نمای کلاسیک:

هر سبکی از آنجایی که با توجه به یک تمدن، تاریخ، جغرافیا و فرهنگ به وجود آمده است دارای ویژگی های مختلفی می باشد. سبک کلاسیک که یکی از قدیمی ترین سبک ها در معماری و هنر شناخته می شود نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. می توان گفت یکی از مهمترین دلایلی که باعث ماندگاری این سبک در دنیا و همچنان پرطرفدار بودن آن است همین ویژگی ها می باشد. ویژگی های این سبک عبارتند از:

استفاده از ستون در نمای کلاسیک

سبک نمای کلاسیک را می توان با ستون های شاخص آن مورد شناسایی قرار داد. حال یکی از ویژگی های این سبک در طراحی نمای کلاسیک این است که از ستون ها حتی در نما نیز بهره می برند. هر چقد بودجه ی بیشتری در میان باشد و طراح حرفه ای تر باشد، این ستون ها دارای جزییات بیشتری بوده و ارزش بیشتری به ساختمان می افزایند. درواقع می توان گفت چگونگی ستون و سرستون ها روی چگونگی نما تاثیر می گذارد. همچنین باید به این نکته نیز توجه نمود که ستون ها خود دارای انواع مختلفی می باشند و چگونگی سر ستون ها نشان دهنده ی چگونگی سبک نمای کلاسیک و تاریخچه ی آن می باشد و این نیز باید با تمامی موارد دیگر استفاده شده در نما همخوانی داشته باشد.

طراحی-نما-کلاسیک-6

استفاده از متریال های خاصی مانند سنگ های ارزشمند

در ساخت نما کلاسیک به ویژه امروزه از متریال دیگری استفاده نمی شود و تمامی ساختمان هایی که به این سبک ساخته می شوند از سنگ های ارزشمند برای نما استفاده می کنند. از جمله ی این سنگ ها می توان به سنگ تراورتن، سنگ گرانیت، سنگ مرمر و همچنین سنگ مرمرین اشاره نمود. هزینه ی این سنگ ها متنوع می باشد و این به این دلیل است که افراد مختلف با بودجه های گوناگون بتوانند از این سبک نما برای ساختمان های خود استفاده کنند. همچنین هر سنگ دارای کیفیت و ویژگی های مختلفی می باشد اما به طور کلی همه ارزشمند بوده و دارای استحکام و زیبایی زیادی می باشند. متریال سنگ به طور کلی در دکوراسیون کلاسیک فضای داخلی هم جلوه قابل توجهی دارد.

طراحی-نما-کلاسیک-7

توجه به جزییات و طراحی تک تک قسمت ها

از جمله ویژگی های سبک کلاسیک می توان به توجه این سبک به تک تک جزییات اشاره نمود. در واقع در این سبک تمامی قسمت ها و جزییات و عناصری که در نما استفاده می شود با دلیل و با طراحی و ظرافت مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل می توان گفت که طراحی یک نما کلاسیک منحصر به فرد و با ارزش کاری دشوار بوده و از همین جهت است که ارزش آن بسیار بالا می باشد و نسبت به دیگر سبک ها هزینه ی بیشتری را برای آن باید صرف نمود.

طراحی-نما-کلاسیک-8

استفاده از رنگ های روشن برای نما

همانطور که گفتیم متریال اصلی این سبک برای نما سنگ هایی می باشند که این سنگ ها هر چقدر با کیفیت تر و مرغوب تر باشند دارای رنگ روشن تری می باشند. درواقع اغلب این سنگ ها دارای رنگ کرم و یا شیری می باشند و به راحتی آلوده نمی شوند. به همین دلیل می توانند ساختمان را مانند یک مجسمه ی زیبا که با سنگ تراشیده شده است جلوه دهند.

طراحی-نما-کلاسیک-9

شاخص کردن ورودی ساختمان

یکی دیگر از ویژگی های نما کلاسیک این است که از آنجایی که از ستون در نمای ساختمان استفاده می شود می توان به راحتی فضاهای خاصی مانند ورودی را شاخص تر جلوه داد و آن را دعوت کننده نشان دا . یکی از نکات با کیفیت طراحی کردن نمای ساختمان همین شاخص نمودن ورودی ساختمان می باشد که در این سبک بسیار به آن توجه می شود. این کار را علاوه بر معماری ساختمان می توان با نورپردازی نما نیز انجام داد و به همین دلیل است که در طراحی نما حتما باید از متخصصین آن کمک گرفت.

طراحی-نما-کلاسیک-10

توجه به تقارن

از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های سبک کلاسیک می توان به توجه این سبک به تقارن و با توجه به آن ایجاد نظم و تعادل در نما اشاره نمود. در واقع تمامی بازشوها، ستون ها و جزییات مختلفی که در نما مورد استفاده قرار می گیرد در تقارن با یکدیگر بوده و می توان گفت همه چیز در سر جای خود قرار می گیرد تا نما در منظم ترین حالت خود قرار داشته باشد.  

بهترین رنگ ها در نما کلاسیک:

سبک کلاسیک به طور کلی طرفدار استفاده از رنگ های گرم و خنثی می باشد  از جمله رنگ هایی که در این سبک استفاده می شود می توان به رنگ قهوه ای، بژ، کرم و ... اشاره نمود. اما به طور کلی این رنگ ها بستگی به متریالی که برای نما استفاده می شود دار . اگر برای نما کلاسیک از متریال هایی مانند سنگ مرمر، تراورتن و ... استفاده شود هر چقدر که این سنگ ها روشن تر باشند نشان دهنده ی این است که کیفیت آن ها مرغوب تر و بهتر می باشد. به همین علت لازم است که حتما از متخصصین و کارشناسان و طراحان خبره برای طراحی نما کلاسیک استفاده شود تا بهترین متریال ها با بهترین کیفیت ها برای نما مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی-نما-کلاسیک-11

مصالح متداول نمای کلاسیک یا انواع نمای کلاسیک بر اساس نوع مصالح:

نمای کلاسیک سنگی

سنگ را می توان از اصلی ترین و محبوب ترین متریال های برای طراحی نما کلاسیک به ویژه در کشور ما ایران دانست. این متریال همانطور که گفتیم انواع مختلفی دارد. هم می توان از سنگ های طبیعی در این سبک بهره برد و هم از سنگ هایی مانند سنگ مرمر و مرمرین و گرانیت و ... برای نما کلاسیک بهره برد. به هر حال سنگ را می توان از ارزشمندترین و پرطرفدارترین متریال ها به ویژه برای نما کلاسیک دانست.

از ویژگی های سنگ می توان به استحکام و استواری آن اشاره کرد. همچنین این متریال آلودگی و گرد و غبار را جذب نمی کند به همین علت می توان همواره نمای ساختمان را نمایی پاکیزه مشاهده نمود. در واقع می توان مدعی شد که حتی با گذر زمان نیز یکدستی آن از بین نمی رود. البته باید به این نکته هم اشاره نمود که سنگ ها در برابر ضربه های بسیار قوی ممکن است شکننده باشند.

نمای کلاسیک فایبرسمنت

فایبرسمنت ها در واقع یکسری پنل های سیمانی بوده که دارای فیبر می باشند. این فیبرها علاوه بر اینکه مقاومت بسیار بالایی را دارا می باشند زیبایی نیز دارند. مقاومت این فایبرسمنت ها به حدی خوب می باشد که می توان گفت در برابر رطوبت و همچنین آتش از مقاومت خوبی برخوردار است. علاوه بر این موارد می توان گفت که این متریال مورد خوردگی حیوانات و حشرات نیز قرار نمی گیرد. از جمله مزیت های فایبرسمنت می توان به تنوع در طرح و رنگ آن اشاره نمود. اما نکته ای که حائز اهمیت است این که برای استفاده از متریال در نما کلاسیک باید از متخصصین حرفه ای کمک بگیرید تا بهترین و مناسب ترین طرح را برای ساختمان شما انتخاب و استفاده نمایند.

نمای کلاسیک آجری

آجر درواقع از قدیمی ترین متریال های مورد استفاده در نمای کلاسیک و به طور کلی معماری بوده است. همچنان نیز می توان گفت که این متریال از محبوب ترین متریال ها در معماری نیز می باشد و با تکنولوژی می توان گفت که این متریال بسیار پیشرفته تر و با کیفیت تر از گذشته شده است.

طراحی-نما-کلاسیک-12

در واقع می توان گفت که استفاده از آجر این معنا را ندارد که ساختمان شما یک ساختمان قدیمی می باشد بلکه می توان با متریالی مانند آجر نیز طرح های امروزی و خلاقانه ای را طراحی نمود و به اجرا درآورد.

طراحی-نما-کلاسیک-13

ارزانترین متریال ها در نمای کلاسیک:

متریال هایی که در نما کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند به طور کلی دارای ارزش زیادی می باشند اما اگر بخواهیم از میان آن ها ارزان ترین را انتخاب نماییم می توانیم از میان سنگ ها به سنگ تراورتن و از میان دیگر متریال ها به آجر اشاره نماییم. در واقع سنگ تراورتن نیز از سنگ های با ارزش و بسیار محبوب می باشد اما هزینه ی تمام شده ی آن به صورتی که افراد بیشتری می توانند از این متریال در نمای خود بهره ببرند. آجر نیز به دلیل در دسترس بودن در کشور ما دارای قیمت مناسبی نسبت به خیلی از متریال ها می باشد.

هزینه ی اجرای نما کلاسیک:

هزینه ی طراحی نمای کلاسیک می تواند به دلایل زیادی وابسته باشد که از جمله ی این دلایل نیز می توان به طراح آن، متریال هایی که مورد استفاده قرار می گیرد، مساحت و متراژ نما، منطقه ای که ساختمان در آن ساخته شده است و ... اشاره نمود.

متراژ نما

اگر بخواهیم به اولین چیزی که روی هزینه ی تمام شده ی اجرای نما تاثیر می گذارد اشاره کنیم می توانیم به متراژ و مساحت نما اشاره کنیم. در واقع این نکته که هر چقدر مساحت یک قسمت از ساختمان بیشتر باشد پس هزینه ای که باید برای آن صرف شود بیشتر است نکته ای بدیهی است. به همین علت می توان گفت که هر چقدر که عرض و طول و ارتفاع یک نما بیشتر باشد به متریال های بیشتری برای کار شدن نیاز دارد و در نتیجه هزینه ی بیشتری را صرف می کند.  

مهندس و طراح نما

در واقع این نکته اختلاف هزینه ی زیادی را روی کار اعمال نمی کند. اما می توان گفت نکته ای تاثیرگذار است. بسیاری از شرکت های معماری هزینه ی برندینگ و محبوبیت و کار درستی خود را نیز دریافت می کند که این نتیجه ی سالها تجربه و فعالیت های موفق و رزومه ی خوب می باشد. در واقع زمانی که یک مهندس با تجربه و حرفه ای کار طراحی و اجرای نمای شما را به عهده بگیرد می توانید مطمئن باشید که امکان خطا وجود ندارد و نتیجه ی نهایی کار نتیجه ای رضایت بخش، مرغوب و مطلوب می باشد.

متریال های مورد استفاده

هر چقدر متریال هایی که در نما استفاده می شود ارزش اقتصادی بیشتری داشته باشد، هزینه ی تمام شده ی نما نیز بیشتر می باشد. درواقع می توان گفت در نما کلاسیک ارزشمندترین سنگ ها از گران قیمت ترین متریال ها برای نما و آجر را می توان از ارزانترین متریال ها برای نمای ساختمان دانست.

طراحی-نما-کلاسیک-14

منطقه ی ساختمان

می توان گفت هزینه ی طراحی نما برای ساختمانی که در منطقه ای در مناطق متمول و خوب شهر ساخته شود نسبت به ساختمانی که در مناطق پایین تر شهر ساخته شده است بیشتر می باشد. این تفاوت قیمت زیاد نیست اما می توان گفت که وجود دارد.

چگونگی نورپردازی نما

نورپردازی جزیی جدانشدنی از نما کلاسیک می باشد و با توجه به این نکته که نورپردازی انواع مختلفی دارد و با منابع نور مختلف و روش های مختلفی نورپردازی می شود. می توان گفت که هزینه ی نهایی برای نورپردازی نمای ساختمان نیز می تواند متفاوت باشد و هر چقدر که منابع نور بیشتر با شدت نور بیشتری استفاده شود بدیهی است که هزینه ی تمام شده نیز بیشتر می شود.

نکات مهم در نورپردازی نمای کلاسیک:

 • باید از منابع بیهوده برای نورپردازی در نما کلاسیک حذر کرد و تمامی منابع درست و مناسب استفاده نمود.
 • نورپردازی تاکیدی در این سبک اهمیت زیادی دارد و می توان به این شیوه روی المان های نما تاکید ورزید و به آن ها شکوه بیشتری بخشید.
 • المان های عمودی مانند ستون ها باید با نورپردازی مورد توجه قرار بگیرند.
 • نورپردازی ساختمان باید مرتبط با کاربری ساختمان باشد.
 • برای نورپردازی قوس ها و کمان ها و ... باید نورپردازی به شیوه ای صورت بگیرد که تناسبات رعایت شود.
 • شدت نور و همچنین میزان آن در قسمت های مختلف نما باید با توجه به بیرون آمدگی و درون رفتگی ها باشد تا حجم نما حتی در شب نمایان شود.
 • نورپردازی در سبک کلاسیک می تواند به رنگ های مختلف صورت بگیرد ولی باید این کار به صورت حرفه ای باشد.

طراحی-نما-کلاسیک-15

انواع روش های نورپردازی نمای کلاسیک:

نورپردازی به صورت طبیعی

نورپردازی به صورت طبیعی در واقع به این معناست که با استفاده از بازشوها و پنجره ها بتوان نور خورشید را وارد فضاهای مختلف ساختمان نمود.

نورپردازی به صورت مصنوعی

این روش نورپردازی درواقع برعکس روش نورپردازی طبیعی می باشد. در واقع به این صورت است که به وسیله منابع نور مختلف می توان فضاها و قسمت های مختلف یک ساختمان را نورانی نمود.

نورپردازی به صورت متمرکز

نورپردازی متمرکز که به آن نورپردازی نقطه ای نیز می گویند در واقع یک روش نورپردازی است که به وسیله ی منابع نوری مخصوص فقط قسمتی از یک ساختمان را شاخص کرده و آن را روشن می کند. درواقع این برای زمانی است که قسمتی از نما دارای اهمیت بیشتری از دیگر قسمت ها باشد. می توان برای فضای ورودی ساختمان این روش نورپردازی را تعبیه دید.

نورپردازی به صورت عمومی

در روش نورپردازی عمومی نما به طور کلی و یکدست روشن خواهد شد و منابع نور در تمامی فضاها گسترده می باشند. در واقع می توان تمامی نما را همانطور که هست در تمام طول شبانه روز مشاهده نمود.

نورپردازی به صورت هوشمند

نورپردازی هوشمند درواقع با کمک نرم افزارهای مخصوص صورت می گیرد که کنترل نمودن آن در دست افراد می باشد و به راحتی می توان شدت نور را در قسمت های مختلف کم و یا زیاد نمایند.

نورپردازی به صورت کامل

از این نوع نورپردازی بیشتر برای ساختمان های مهم تاریخی و پاساژها و ... استفاده می شود و به این صورت است که به وسیله ی پروژکتورها تمامی ساختمان روشن می شوند. در واقع این روش به این صورت است که در نما هیچ تغییری رخ نمی دهد اما تمامی نما روشن و نمایان می گردد.

نورپردازی به صورت تاکیدی

این روش نورپردازی که از محبوب ترین روش های نورپردازی در نما کلاسیک می باشد به این صورت است که روی المان ها و قسمت های مهم نما با منابع نور تاکید می شود و باعث جلوه گری آن ها و بیشتر نمایان شدنشان می شود. در واقع با این روش شکوه و جلال خاصی به نما بخشیده می شود و آن را درخشان تر نشان می دهد . همچنین با این روش می توان به نما بعد بخشید و قسمت هایی از آن را بیرون آمده و یا تو رفته تر از آنچه که هستند نشان داد.

و ...

طراحی-نما-کلاسیک-16

دلایل محبوبیت نمای کلاسیک در سرتاسر جهان چیست؟

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد سبک کلاسیک از محبوب ترین سبک ها در سرتاسر جهان در معماری و هنر محسوب می شود و از دلایل این محبوبیت می توان به موارد مختلف و ویژگی های گوناگون آن اشاره کرد که در دیگر سبک ها مشاهده نمی شود. در واقع سبک کلاسیک را می توان سبکی با شکوه، استوار، با وقار و شیک دانست که تمامی ویژگی هایی که این سبک دارا می باشد در راستای رسیدن به همین نکات می باشد. در واقع سبک کلاسیک با رعایت تقارن، استفاده از رنگ های گرم و روشن و متریال هایی مانند سنگ و چوب و آجر و ... تمایل دارد هم شکوه و جلال خود را به دیگران ابراز کند و هم به آن ها حس صمیمیت و گرما ببخشد. محبوب بودن این سبک در میان تمامی افراد نشان دهنده ی موفقیت آن در نشان دادن همین حس ها و اهداف می باشد. همچنین سبک نمای کلاسیک دارای تاریخچه و اصالت قابل توجهی می باشد که آن را بیش از پیش محبوب و پرطرفدار می گرداند.

حهت طراحی نمای کلاسیک ساختمان، دکوراسیون کلاسیک فضای داخلی، طراحی ویلا کلاسیک و ... شرکت معماری هیرادانا از صفر تا صد و به صورت تضمینی پروژه ای بی نظیر و بی نقص با کیفیت و متریال مرغوب با حفظ کیفیت و قیمت را به تمامی کارفرمایان خود ارائه میدهد.

از طریق شماره 09125754921 با هیرادانا در تماس باشید.

8 / 10
از 12 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :