طراحی نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری ، بازسازی و دکوراسیون داخلی
22172069- 22172068 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

دکوراسیون مطب پزشک

بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 19 مرداد 1399 در ساعت 16 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکان باید با روانشناسی این محیط آشنا باشیم تا به طراحی فضایی ایده آل برسیم . مسلما طراحی این فضا با دکوراسیون اداری و طراحی بازسازی خانه تفاوت دارد و در تعمیرات ساختمان و بازسازی ساختمان باید حساب دیگری در طراحی این فضا باز کرد .

در این مقاله در  شرکت معماری و دکوراسیون داخلی هیرادانا قصد داریم شما را با طراحی مطب های پزشکان آشنا کنیم .

قدم اول در طراحی

اولین قدم برای شروع طراحی مطب های پزشکان این است که زمینه ی فعالیت و تخصص آنها را بررسی کنیم . طراحی مطب های پزشکی میتواند متناسب با هر تخصص پزشکان شکل و شمایل متفاوتی را به خود بگیرد . همانطور که معلوم است نقاط اشتراک زیادی را میتوان در طراحی مطب های پزشکان بر شمرد اما تفاوت هایی اساسی میتواند شخصیت فضایی هر کدام از این تخصص ها را تعریف کند .

مسلما مطب اطفال با مطب یک روانپزشک یا یک متخصص زیبایی تفاوت میکند . این تفاوت ها در انتخاب رنگ ، بافت ، متریال و نورپردازی ها خود را نشان میدهد و میتواند نقاط اشتراکی را نیز داشته باشند . پس میبینید که شناخت تخصص پزشک میتواند مجری دکوراسیون داخلی را در طراحی فضای این مطب ها کمک کند .

ایجاد ارتباط مناسب بین بیمار و پزشک

یکی از مواردی که میتواند به آرامش حال بیمار کمک کند این است که بتواند ارتباط خوب و قوی را با پزشک خود برقرار کند . اما از چه راهی میتوان این ارتباط را بین بیمار و پزشک برقرار کرد . ایده ی جذابی که میتوان برای این مسئله بیان کرد این است که دکوراسیون داخلی را بر اساس علاقه مندی ها و سرگرمی های مورد علاقه پزشک و سازگار با روحیات او طراحی کرد . به طور مثال اگر پزشک علاقه مند به گل و گیاه است حضور گیاهان مناسب با محیط و حفظ بهداشت آنها و یا نصب تابلوهای نقاشی از گل و گیاه میتواند نشانگر روحیات پزشک باشد . یا اگر علاقه مند به ماشین باشد میتواند از ماشین های کوچک دکوری برای تزئین مطب خود استفاده کند . این ایده میتواند یک حس آشنایی و اعتماد را بین مراجعه کننده و پزشک ایجاد کند و بر روند درمان نیز تاثیر مثبتی دارد.

توجه به بهداشت محیط

مسلما در فضایی درمانی مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه کرد ، بهداشت محیط است . بهداشت محیط مطب پزشکان باید به طور مرتب کنترل شود . استفاده از متریالی مناسب در بازسازی ساختمان و کف و دیوار مطب پزشکان که بتوان به راحتی آنها را تمیز و ضد عفونی کرد . استفاده از وسایل بهداشتی مانند بطری های ضد عفونی کننده دست که میتوان بر روی دیوار مطب نصب کرد تا مراجعه کنندگان از آن استفاده کنند .

توجه به حال مراجعان و رفاه آنها

چون افراد در مطب پزشکان ممکن است مدت زیادی را در انتظار نوبتشان بنشینند ، حضور اسباب و وسایلی که بتواند آنها را سرگرم کند میتواند مفید باشد . حضور یک تلویزیون میتواند وسیله ای سرگرم کننده برای افراد باشد . یا حضور یک کتابخانه کوچک به همراه مجلات مرتبط با سلامت و بیماری ها میتواند فضای انتظار را به فضایی جذاب تبدیل کند . از دیگر مواردی که در جهت رفاه حال مراجعین باید در مطب پزشکان طراحی شود ، سرویس های بهداشتی سنتی و فرنگی ، آبخوری ها و حضور مبلمانی مناسب و راحت میتواند برای راحتی و آسایش بیماران نقش بسزایی داشته باشد .

هم چنین حضور گیاهان و گلدانها علاوه بر این که بر زیبایی فضا تاثیر دارد ، میتواند عطر و رایحه ای خوش را نیز در فضا پراکنده کند و فضایی مطبوع را در داخل مطب به وجود آورد .

طراحی و دکوراسیون داخلی فضاهای درمانی مانند کلینیک ها و مطب های پزشکی دارای حساسیت بالاتری نسبت به دیگر کاربری ها هستند ، کانسپت و طراحی که برای این گونه از فضاها پیش بینی و طراحی می شود توسط گروه معماری هیرادانا به دلیل ارتباط مستقیم آنها با افرادی که دارای شرایط روحی و جسمی خاصی هستند باید بتوانیم محیطی متناسب و استاندارد را برای این افراد فراهم آوریم .

به همین دلیل است که توجه به نوع فعالیتی که در آن مطب و یا کلینیک درمانی انجام میشود بسیار حائز اهمیت است و باید با توجه به این مسئله معماری داخلی پیش برود ، علاوه بر این موضوع که پایه و اصول معماری دکوراسیون داخلی مطب را شکل می دهد ، زیبایی و جذابیتی که توام با آرامش برای مراجعین باشد هم دارای اهمیت بسیار بالایی میباشد .

گروه معماری هیرادانا از سال 1391 که فعالیت حرفه ای خود را شروع کرده است توانسته است با کلینیک های برجسته و پزشکان صاحب نامی بابت پروژه های طراحی مطب رادیولوژی ، طراحی مطب دندان پزشکی در تهران و ... در سطح کشور برای طراحی داخلی فضاهای مطب آنها همکاری کند و فضایی لوکس و در خور آنها را طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی نماید .

9 / 10
از 11 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات