طراحی نظارت و اجرای پروژه های بازسازی و ساختمانی از صفر تا صد
٤٤٨٩٠٧٣٢- ٤٤٢٧٤١٤٦-٠٩١٢٥٧٥٤٩٢١
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی و اجرای نمای کلاسیک

مشخصات کلی

طراحی و اجرای نمای کلاسیک سیمانی

موقعیت : اقدسیه                کارفرما : آقای کرمی

شرکت طراحی نمای ساختمان هیرادانا مجری و طراح کلیه نمای مدرن نما کلاسیک و نمای رومی از صفر تا صد .

سبک انتخوابی که برای طراحی نما در نظر گرفته شده است به سبک طراحی نما کلاسیک و یا نمای رومی معروف است و امروزه در ایران یک سبک پرطرفدار به حساب می آید و خواهان زیادی دارد. ویژگی هایی که این سبک به یک اثر معماری میبخشد صلابت و ابهت در عین شکوه و عظمت است که این ویژگی ها از طریق جزییات و نحوی طراحی آنها ، چگونگی پنجره ها و قسمت های شیشه ای و اشکال آنها و مورد خیلی مهم دیگری که در این نوع سبک جلوه اصلی را به اثر میبخشد ستون ها هستند خواه به صورت جلوه بخشی و دکوراتیو باشند و یا اگر عملکرد سازه ای هم داشته باشند در اصل همین ستون ها هستند که جلوه اصلی این سبک را به دوش میکشند و شکوه یک اثر را چندین برابر میکنند.

حال اگر بخواهیم در مورد این نما بحث کنیم میتوان درک کرد که جزییات و مدول هایی که در این سبک استفاده میشوند به شکل خوبی در نما استفاده شده است ، نمای اصلی ساختمان به سه قسمت تقسیم شده است و با اینکه طراحی نما ساختمان متقارن نیست ولی به شکلی طراحی شده است که حس متقارن بودن را ایجاد میکند و شاید فقط با نگاهی دقیق بشود فهمید که نما متقارن نیست که البته تقارن در این سبک مهم است و زیبایی اثر را بیشتر میکند.

در نگاه اول قسمت شیشه ای وسط نمای شمالی که بصورت منحنی است دیده میشود و فریم های دایره ای و منحنی آن به زیبایی اثر بیشتر کمک میکند و شکوه خاصی به ساختمان بخشیده است و طراحی و اجرای نما را منحصر به فرد و تک کرده البته به نظر من اگر این قسمت میتوانست دو طبقه بالاتر برود و یا تا انتهای ساختمان ادامه داشته باشد جلوه به مراتب خاص تری به اثر میبخشید و حس عظمت بیشتری را به بیننده القا میکرد. پنجره های کناری نما که از طبقات اول تا سوم هستند و در طبقه سوم با یک قوس به پایان رسیده اند یک انسجام و یکپارچگی خاصی گرفته اند و منفصل از هم به نظر نمیرسند که البته در نمای غربی هم این مدل دیده میشود. ولی شاید چهار پنجره ای که در نمای شمالی در قسمت وسط در طبقات چهارم و پنجم وجود دارند از هارمونی خوبی با بقیه نما برخوردار نمیباشند و اگر از نرده هایی که در نمای غربی در جلوی پنجره ها استفاده شده در مقابل آنها هم استفاده میشد و یا اگر ستون هایی که دقیقا در زیر همان قسمت در کنار شیشه منحنی قرار دارند را تا بالا ادامه دهیم جلوه بهتری را به نما بشود بخشید.

نکته خوب دیگر نوارهایی هستند که دور اثر کشیده شده اند و قسمت غربی و شمالی نما را به هم مرتبط میکند و علاوه بر این از نظر بصری به ساختمان کشیدگی میدهد و ساختمان را پهن تر میکند ولی در شکل طراحی آنها باز میشود بیشتر کار کرد. مطلب دیگر متریال استفاده شده است که به صورت غالب سنگ سفید است و از سنگ کرم رنگ هم برای قسمت لابی و طبقه همکف استفاده شده است. وجود رنگ سفید علاوه بر دادن جلوه ای شاهانه باعث بهتر دیده شدن جزییات بکار رفته میشود ولی ترکیب این سنگ سفید با سنگ کرم به طوری که در اینجا میبینیم ساختمان را به دوقسمت تقسیم کرده است و جلوه جالبی را به ساختمان نداده است شاید اگر کل ساختمان از متریال سفید رنگ بود و یا سنگ کرم در قسمت های دیگر هم استفاده میشد ترکیب بهتری را میدیدیم.

در مورد قسمت لابی و طبقه همکف ، ورودی که بخش اصلی و مهمی است و همیشه در نگاه اول دیده میشود و نقش مهمی در جلب توجه بیننده دارد طراحی نسبتا خوبی را میشود دید و دو ستون کناری کاملا به بحث جلب توجه کمک کرده اند ولی پله های ورودی که به سبک روسی از دو طرف به سمت بالا میروند طراحی منحصر به فرد و جلوه تکی را به اثر بخشیده ولی هنوز میشود روی قسمت ورودی کارهای بیشتری انجام داد ولی دیگر قسمت های این طبقه خیلی ساده هستند و جلوه خاصی ندارند مخصوصا درب های پارکینگ که طراحی مختصری روی انها صورت گرفته و برای بیننده ای که از پیاده رو کنار ساختمان رد میشود و به قسمت های بالایی ساختمان دید ندارد این طبقه و طراحی نمای آن نمیتواند باعث جلب توجه او گردد. با این حال نکته جالبی که وجود دارد یک باغچه مثلثی شکل در کنار درب پارکینگ است که اگر روی آن کار بشود میتوان کمک زیادی به پرستیژ ساختمان کند.

در بحث آخر در مورد تاج ساختمان که جلوه خوبی دارد مخصوصا در نمای شمالی که با یک فاصله به دو قسمت تقسیم شده است ولی قسمت مرکزی آن که به طاق پیروزی معروف است نقطه ضعفی برای کار به حساب می آید و از دید کسانی که از خیابان رد میشوند کاملا پنهان است شاید اگر همان قوسی که دارد را به جای افقی به صورت عمودی به کار گرفته میشد جلوه چندیدن برابر بهتری به ساختمان میداد و عظمت آن را بیشتر میکرد.

 

بازسازی نما | طراحی نمای مدرن | طراحی نمای کلاسیک تخصص ماست

9 / 10
از 56 کاربر