طراحی نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری ، بازسازی و دکوراسیون داخلی
22172069- 22172068 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی روف گاردن کوچک

بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 27 ارديبهشت 1400 در ساعت 14 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

روف گاردن یا بام سبز به بخشی از بام ساختمان اتلاق می شود که دارای پوشش گیاهی سبز رنگ است . داشتن فضای سبز در کنار محل زندگی انسان می تواند تاثیر مثبت زیادی در داشتن زندگی آرام و با نشاط داشته باشد . اما دسترسی به این فضا همیشه مقدور نیست . امروزه ساخت و استفاده از بام سبز یا روف گاردن در زندگی های شهری متداول و مرسوم شده است. اجرای روف گاردن نیازمند سطح استقامت بالای ساختمان است . لذا در ساختمان هایی که در هنگام ساخت به این مطلب در آنها توجه نشده باشد ، اجرای بام سبز در زمان بازسازی و نوسازی ساختمان امکان پذیر نخواهد بود.

طراحی روف گاردن کوچک

در مواقعی از این دست توصیه کارشناسان طراحی یک روف گاردن کوچک برای استفاده کاربران است . این کار را می توان در فضاهایی از قبیل بالکن یا تراس ، حیات های خلوت و البته پشت بام انجام داد و از زیبایی و آرامش محیط ایجاد شده استفاده نمود . برای طراحی بام سبز می توان ایده های خلاقانه زیادی ارائه نمود اما بهتر است برای استفاده از تجربیات و علم روز در این زمینه ، کار طراحی روف گاردن را به شرکت معماری سپرد .

طراحی روف گاردن با فلاور باکس

طراحی روف گاردن کوچک

چنانچه در پشت بام و یا محلی که برای اجرای روف گاردن در نظر گرفته شده است ، فضای کافی در اختیار نباشد ، یکی از بهترین ایده ها برای اجرای بام سبز استفاده از گلدان های بزرگ یا فلاور باکس ها است . فلاور باکس ها به دلیل برخورداری از عمق زیاد ، قابلیت محافظت از ریشه گیاهان را دارند .

انواع مختلفی از فلاور باکس ها در دسترس قرار دارد که باید با توجه به سایر پارامترهای موجود در محیط و تمایل و علاقه مندی کارفرما ، مناسب ترین نوع آن گزینش شود . برخی از انواع این گلدان های بزرگ با داشتن لبه های پهن ، محلی برای نشستن کاربران دارند که در صورت محدودیت ابعاد فضا ، بسیار ایده آل خواهند بود . برای تهیه فلاور باکس ها می توان از انواع سفارشی آن نیز استفاده کرد که نتیجه تناسب بیشتری با فضای در اختیار داشته باشد . بهتر است در انتخاب رنگ گلدان ها ، به طراحی نمای ساختمان نیز دقت شود و از رنگ های همخوان و هماهنگ استفاده گردد .

طراحی روف گاردن مسطح

یکی از سبک هایی که طراحان شرکت معماری برای اجرای بام سبز از آن استفاده می کنند ، طراحی روف گاردن مسطح است . برای اجرای روف گاردن مسطح از گیاهانی استفاده می شود که ریشه عمیق ندارند. شبدر و چمن دو نمونه متداول این گیاهان هستند . همچنین می توان با استفاده از گیاهانی که به اصطلاح رونده هستند ، مانند بوته گل یاس ، رز رونده یا حتی درخت انگور فضای دلنشینی را ایجاد نمود . استفاده از روف گاردن هر چند نوع مسطح آن ، مقاومت و طول عمر سقف را افزایش خواهد داد و عایق مناسبی در برابر نور خورشید ، باد و باران خواهد بود .

طراحی روف گاردن به شکل کافه

چنانچه فضای کافی برای داشتن یک روف گاردن دل باز وجود نداشته باشد ، می توان با قرار دادن یک سری مبلمان باغی کم جا و تعدادی گلدان زیبا و البته نصب یک سایبان شیک و گیرا ، کافه ای دنج برای کاربران ایجاد نمود . همچنین با پیاده سازی ایده های خلاقانه می توان تناسب بیشتری بین نیاز کاربران و طراحی بام سبز ایجاد نمود . شاید روف گاردن های کوچک جذابیت بام های سبزی که وسیع هستند و سبک کلاسیک و مدرن برای آن ها اجرا شده است را نداشته باشند اما می توانند مشکلات زندگی در جوامع مدرن امروزی را تقلیل دهند .

طراحی روف گاردن کوچک

روف گاردن های کوچک چنانچه متناسب با نیاز و علاقه مندی کاربران طراحی و اجرا شده باشند ، می توانند بهترین بخش هر خانه برای صرف زمان استراحت و اوقات فراغت باشند . برخی از کاربران تعبیر بهشت کوچک را برای بام های سبز خود به کار می برند که نشان دهنده علاقه و اشتیاق این افراد به روف گاردن اختصاصی خود است . با توجه به افزایش مشکلات شهر نشینی و فشار روانی بر روی ساکنین شهرهای بزرگ ، استفاده از روف گاردن ها حتی در مقیاس کوچک ، سبب ایجاد حس نشاط و همچنین دکوراسیون لوکس برای افراد می شود .

5 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات