طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

دکوراسیون ترنزیشنال چیست ؟

بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 14 فروردین 1401 در ساعت 12 : 5 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

لغت ترنزیشنال در زبان فارسی به معنای انتقالی می باشد . دلیلی که روی این سبک این نام را گذاشته اند به دلیل ساختار و ویژگی های آن می باشد . این سبک درواقع در دکوراسیون داخلی و طراحی عناصر مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را نتیجه ی ترکیب واژه های مدرن و همچنین سنتی دانست . درواقع هدف از استفاده از واژه انتقالی برای ان نیز همین می باشد که در این سبک طراحی از سبک مدرن به سمت سبک سنتی و یا برعکس می رود . این سبک درواقع به این دلیل پدید آمد که بسیاری از افراد توانایی انتخاب میان سبک مدرن و سبک سنتی را نداشته چرا که هم یکسری از ویژگی های مدرن را علاقه مند بودند و هم طرفدار یکسری از ویژگی های سبک سنتی محسوب می شدند . با همین هدف سبک ترنزیشنال پدید آمد تا با استفاده از دکوراسیون به سبک سنتی و کلاسیک و استفاده از المان ها و ویژگی های سبک مدرن در خلال آن ها ، بتواند خانه و فضایی مطابق با میل و علاقه ی این افراد دیزاین کند .

ویژگی های سبک ترنزیشنال یا انتقالی :

  • رنگ فضا

سبک کلاسیک با استفاده از رنگ های گرم و شیک و رنگ مدرن با استفاده از رنگ های روشن و خنثی دکور می شود . ترکیب این دو سبک و ایجاد سبک انتقالی به این صورت است که در سبک انتقالی قالب رنگ ها اصولا رنگ های روشن و خنثی و پاستلی می باشد اما برای جزییات می توان از رنگ های گرم تر برای ایجاد تضاد استفاده نمود . برای مثال در این سبک ممکن است از رنگ عاجی برای مبلمان و از رنگ قهوه ای برای کوسن های آن استفاده شود . این کار سبب یک حس تضاد و زیبایی و القای حس تازگی به محیط می شود .

دکوراسیون-ترنزیشنال-2

  • چیدمان عناصر

سبک انتقالی مانند سبک دکوراسیون کلاسیک نظم و اسنجام در دکوراسیون و چیدمان را دوست دارد اما مانند آن محدود در انتخاب گزینه ها نیست و به همین علت افراد علاقه به استفاده از این سبک دارند . در این سبک بهتر است که مبلمان به صورتی راحت ولی منظم در کنار یکدیگر چیده شده و همچنین عناصر مختلف را نیز به طوری که هم همزمان راحت باشد و هم فضا منظم دیده شود در کنار آن ها بچینید . این کار باعث شده تا هم آزادی سبک مدرن و هم تعادل و نظم سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی دیده شود . می توان از عناصر تزیینی بزرگ ولی به تعداد کم برای روح بخشیدن به فضا استفاده نمود و همچنین می توان از فرش ها و پتوهای مبل ها و هر عنصر دیگه ای که به فضا کمی روح می بخشد برای دکوراسیون آن استفاده نمود .

دکوراسیون-ترنزیشنال-3

  • چگونگی پرده ها

در طراحی دکوراسیون به این سبک اصولا از پرده هایی که ساده ، بلند و چینن دار می باشند استفاده می شود . درواقع این پرده ها نه سادگی و یکدستی سبک مدرن را دارا می باشند و نه اثری از زرق و برق شکوه سبک کلاسیک در آن هویداست . این به این علت است که سبک انتقالی علاقه دارد تا با ترکیب این دو سبک آرامش را به حد اندازه به افراد منتقل کند .

  • متریال هایی که استفاده می شود

متریال هایی که در سبک ترنزیشنال مورد استفاده قرار می گیرند . اصولا متریال هایی اورگانیک و طبیعی می باشند که از جمله ی آن ها می توان به چوب ها ، سنگ ها ، چرم و همچنین گرانیت و ... اشاره نمود . همچنین در این سبک از عناصر پشمی ، پتوهایی که دارای طرح های برجسته بوده و کوسن هایی که طراح های ساده ی مخملی دارند استفاده می شود . تمامی این عناصر در اصل دارای رنگی روشن و ملایم بوده و تک و توک دارای رنگ های گرمی می باشند و همانطور که گفتیم این به علت علاقه به ایجاد تضاد در این سبک است .

  • ترکیب عناصر دو سبک و ایجاد یک سبک

همانطور که پیش تر گفتیم سبک انتقالی ترکیبی از دو سبک مدرن و کلاسیک می باشد به همین علت می توان مشاهده نمود که در این سبک از ترکیب این دو سبک حتی در یک عنصر استفاده می شو . برای مثال ممکن است یک میز به سبک مدرن طراحی شود اما دارای روکشی به سبک کلاسیک باشد . یا تختی دارای چهارچوب مدرن بوده ولی چراغی به سبک کلاسیک در کنار آن باشد . البته که این نکته مهم است که در انتخاب این موارد و ترکیب آن ها با یکدیگر نباید سرسری تصمیم گرفت بلکه نیاز به فکر و دیدی هنری و آگاهانه دارد به همین علت حتما باید این کار توسط هنرمندان و مهندسان این زمینه صورت بگیرد تا نتیجه ی کار دکوراسیونی زیبا و حرفه ای و شیک باشد .

دکوراسیون-ترنزیشنال-4

  • کابینت ها

برای دکوراسیون آشپزخانه نیز اغلب از کابینت هایی به سبک کلاسیک با ترکیب نورپردازی و چراغ های مدرن استفاده می شود . شکل و بدنه ی کابینت ها در این سبک اصولا کلاسیک بوده ولی رنگ و حس آن ها را به سبک مدرن انجام می دهند که این می توان ترکیبی فوق العاده باشد .

  • و ...

مزایای استفاده از سبک ترنزیشنال :

این سبک به دلیل این که از ترکیب دو سبک کاملا متضاد با یکدیگر به وجود آمده است دارای ویژگی های مختلف زیادی می باشد و به همین علت می توان با انتخاب این سبک برای دکوراسیون داخلی یا دکوراسیون اداری و ... کارهای متنوع زیادی را خلق نمود . تنوع طرح ها در سبک انتقالی بسیار زیاد بوده و این به دلیل محدود نبودن گزینه ها می باشد . طراحان با در نظر گرفتن یکسری اصول کلی می توانند طراحی های مختلفی را انجام داده و در نتیجه خلاقیت زیادی به خرج دهند و دکوراسیون فضای شما را منحصر به فردتر از هر دکوراسیون داخلی دیگری انجام دهند .

از طرفی این سبک می تواند باتوجه به سلیقه ی شما صورت بگیرد و این کار سبب می شود تا زیبایی محیط شما کاملا مطابق با سلیقه ی شما باشد و حس و حال شما به مخاطبین نیز منتقل شود .

دکوراسیون-ترنزیشنال-6

معایب استفاده از سبک ترنزیشنال :

رنگ و انتخاب بافت مناسب را در این سبک می توان از چالش های اصلی دانست . چرا که باید به گونه ای انتخاب شوند که حتما در کنار همدیگر ایجاد هارمونی کرده و زیبا دیده شوند و این نکته دقت و دانش زیادی می طلبد . از طرفی با توجه به محدود نبودن گزینه ها و وجود ویژگی های زیاد ممکن است افراد برای طراحی و اجرا دچار اشتباه شده و از عناصری نامناسب در کنار یکدیگر استفاده کنند و نتیجه مطلوب نباشد .

به همین دلیل می توان گفت هر ویژگی ای در کنار مزیت هایی که دارد معایبی نیز دارد و این که بتوان از آن ویژگی یک استفاده ی درست و مناسب کرد فقط به شخصی که آن کار را انجام می دهد بستگی دارد .

به همین علت توصیه می شود که دکوراسیون داخلی فضاهای خود را به متخصصین در شرکت معماری بسپارید چرا که آن ها با دانش و تجربه ی زیادی که دارند و با آگاه بودن از نکات مختلف و ابعاد گوناگون این نکات می توانند طبق سلیقه ی شما و استانداردها و دیگر پارامترها طرحی حرفه ای را تحویل دهند که وقتی اجرا شود نتیجه ای فوق العاده و شیک را نشان خواهد داد .

دکوراسیون-ترنزیشنال-5

کلام آخر

همانطور که مطالعه نمودید این سبک دارای ویژگی ها و معایب و مزایای زیادی می باشد . برای داشتن دکوراسیون داخلی یک ویلا ، خانه و یا اداره به این سبک مانند دکوراسیون کلاسیک ، مدرن و یا هر سبک دیگری می توانید با از طریق شماره 09125754921 با شرکت دکوراسیون و معماری هیرادانا تماس برقرار کرده و با دریافت مشاوره از مهندسین و طراحان این شرکت و توضیح پروژه ی خود از خدمات این شرکت بسیار سریع و آسان بهره مند شوید . همچنین نمونه کار های هیرادانا را در بخش پروژه ها مشاهده بفرمایید .

9 / 10
از 3 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات