طراحی نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری ، بازسازی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

چطور به وسیله دکوراسیون داخلی خانه را بزرگتر نشان دهیم ؟

بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 2 فروردین 1401 در ساعت 13 : 56 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 در طول سال های اخیر عوامل مختلفی همچون گسترش زندگی شهرنشینی ، رشد جمعیت ، افزایش قیمت ، کمبود فضای ساخت و ساز و … باعث طراحی خانه های آپارتمانی کوچک و با متراژ پایین شده است .

طراحی دکوراسیون خانه های با متراژ پایین باید با دقت زیادی انجام شود . زیرا عدم رعایت اصول و قواعد دکوراسیون فضاهای کوچک باعث ایجاد فضای نامناسب می گردد و فضاهای کوچک بسته ، شلوغ و نامناسب باعث ایجاد حس کسالت و آشفتگی ذهنی در ساکنین می شود .

طراحی-داخلی-41

با اجرای برخی از ترفند ها در بازسازی ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌ توان فضای خانه را طوری طراحی کرد که بزرگتر به نظر آید اما فضای یک خانه باید چگونه طراحی شود که دلباز تر و بزرگ تر از آنچه که هست به نظر آید ؟ شما می توانید براحتی و با استفاده از ترفند های ساده و کاربردی این کار را انجام دهید در ادامه به مهمترین نکات در این زمینه می پردازیم :

  • چه رنگ هایی مناسب دیزاین فضاهای کوچک است ؟

یکی از مهمترین نکات که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه بخصوص فضاهای که دارای متراژ پایینی هستند باید به آن توجه ویژه ای داشت انتخاب رنگ می باشد . رنگ ها علاوه بر آن که تاثیر چشمگیری بر روحیه ساکنین می گذارند ، باعث می شوند که فضا بزرگتر و دلبازتر و یا برعکس یعنی کوچکتر از آنچه که هست به نظر آید . بنابراین باید هوشمندانه و با دقت بالای انتخاب شوند .

رنگ های خنثی و رنگ سفید از بهترین گزینه ها برای دیزاین خانه های کوچک می باشد . برای دیزاین خانه های کوچک بهتر است از تنالیته های روشن رنگ بژ ، خاکستری ، سبز ، آبی و طوسی استفاده کنید .

طراحی-داخلی-42

شما می توانید با استفاده از رنگ‌ های روشن و ایجاد کنتراست در فضاهای داخلی خانه فضایی دنج ، زیبا ، راحت و دلبازی را ایجاد کنید .

به طور کلی رنگ های روشن با انعکاس نوری که دارند باعث می شوند که فضا دلباز به نظر برسد . از طرفی رنگ های تیره بیشتر تمایل به جذب نور دارند و این امر باعث می شود که فضای اتاق کوچک تر به نظر آید .

  • نورپردازی در فضاهای کوچک چگونه انجام می شود ؟

بهره مندی از نور طبیعی در فضاهای داخلی خانه باعث می شود که فضا دلباز تر و بزرگتر به نظر آید بهتر است با طراحی پنجره های بزرگ و یکسره باعث ورود نور طبیعی به فضاهای داخلی خانه شوید .

پنجره های بزرگ باعث ورود نور طبیعی به فضاهای داخلی میگردد با استفاده از پرده های نازک نور طبیعی به راحتی وارد فضاهای داخلی می ‌گردد ولی پرده های ضخیم مانع ورود نور می‌ شود . بنابراین بهتر است که از پرده های نازک استفاده کنید .

اگر فضای خانه شما به گونه ای طراحی شده است که نور طبیعی زیادی وارد فضاهای داخلی نمی شود با استفاده از نورپردازی مصنوعی فضای روشنی را ایجاد کنید اما چه نورپردازی مناسب فضاهای کوچک است ؟

اکثر ما در خانه از لوسترهای سقفی استفاده می کنیم که نور کانونی و مرکزی ایجاد می کند در صورتی که نور مرکزی گزینه مناسبی برای خانه های کوچک نمی باشد پیشنهاد می کنیم که از لامپ های کوچک هالوژنی در دیوار و سقف استفاده کنید علاوه بر آن چراغ های دکوراتیو نیز گزینه مناسبی می باشند .

طراحی-داخلی-43

به این نکته توجه داشته باشید که برای نورپردازی باید از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کنید .

نکته مهم بعدی انتخاب نوع پرده می باشد . اکثر طراحان توصیه می کنند که از پرده های بلند که از سقف تا روی زمین هستند برای پنجره ها استفاده کنید به این ترتیب فضا بسیار بزرگ تر و شیک تر به نظر می آید برای فضای کوچک پیشنهاد می شود که از پرده های حریر ساده بدون طرح های شلوغ و پیچیده و به رنگ روشن استفاده کنید .

از طرف پرده های بلند باعث می شود که چشم در امتداد طول پرده بالا رود همین امر باعث می‌ شود که ارتفاع اتاق بیشتر به نظر آید البته این ترفند تنها مختص به پرده نمی باشد و شما می توانید در دیگر وسایل مانند آویز و چراغ ها و طرح های کاغذ دیواری نیز این ایده را اجرایی کنید .

پیشنهاد می شود که رنگ پرده را مشابه به رنگ دیوار را انتخاب کنید به این ترتیب فضای یکپارچه و هماهنگی را ایجاد می کنید . این ترفند نیز یکی از بهترین گزینه‌ ها برای بزرگتر جلوه دادن فضاهای کوچک می باشد .

یکی دیگر از ترفند های بزرگتر نشان دادن فضاهای کوچک استفاده از آینه ها می باشد حال ممکن است برای شما این سوال پیش آید که آینه ها چگونه فضا را بزرگتر نشان می دهند ؟ در واقع آینه با انعکاس نور و خطای دیدی که ایجاد می کنند باعث می شوند که فضا از لحاظ بصری بزرگتر نشان داده شود .

طراحی-داخلی-44

می توانید آینه را روبروی پنجره ها قرار دهید تا به این ترتیب نور طبیعی به فضا منعکس شود .

  • چه کفپوشی مناسب فضای کوچک است ؟

انتخاب کفپوش یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین گزینه ها در بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی خانه می باشد ، برای فضاهای کوچک و متراژ پایین پیشنهاد می ‌شود که از یک کفپوش برای تمام بخش ها استفاده کنید تا به این ترتیب مرز میان اتاق ها از بین برود ، این کار باعث می شود که فضا بزرگتر به نظر آید .

نکته مهم بعدی انتخاب رنگ کفپوش است توصیه ما به شما عزیزان این است که از کفپوش های رنگ روشن استفاده کنید پارکت های چوبی رنگ روشن ، سنگ و سرامیک ساده سفید رنگ گزینه‌ های مناسبی برای این خانه ها می باشند .

  • چه مبلمانی مناسب فضاهای کوچک است ؟

بهترین مبلمان برای آپارتمان های کوچک مبلمان ساده رنگ روشن می باشد ، استفاده از مبلمان بزرگ و عریض ، طرح دار و رنگ های تیره اصلاً مناسب فضاهای کوچک نمی باشد و باعث می شود که فضا کوچک تر به نظر آید .

اندازه و تعداد مبلمان نیز باید طوری باشد که مانعی در رفت و آمد آزادانه ایجاد نکند .

طراحی-داخلی-46

سرویس مبل L و مبلان مدرن ساده به رنگ های روشن یکی از بهترین گزینه ها برای مبلمان آپارتمان ها با متراژ پایین میباشد .

مبلمان تخت خواب شو و چند منظوره برای افرادی که خانه های کوچکی دارند بسیار کاربردی می باشد اغلب این مبلمان کشو و فضایی برای وسایل تعبیه شده است ، همانطور که می ‌دانید فضاهای کوچک باید منظم و مرتب طراحی شود و شلوغی در فضای خانه باعث آشفتگی می گردد . بنابراین باید در این خانه ها تمامی وسایل با نظم و ترتیب چیدمان شوند .

  • چه سبک مناسب خانه های کوچک می باشد ؟

انتخاب سبک مهمترین انتخاب در طراحی دکوراسیون داخلی می باشد . در واقع طراحی تمام اجزا و عناصر در طراحی داخلی در چارچوب و قواعد سبک انتخابی برای دیزاین انجام می‌ گیرد . یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک سبک مدرن می باشد . در طراحی مدرن در اوج سادگی فضایی زیبا ، آرام بخش و کاربردی ایجاد می گردد در دکوراسیون مدرن فرم و ظاهر پیرو عملکرد است بنابراین فضای طراحی شده به این سبک بسیار کاربردی و عملکرد گرایانه می باشد و این گزینه یک امتیاز مثبت برای فضای کوچک است .

در طراحی داخلی به سبک مدرن هیچگونه طرح های شلوغ و پیچیده و تجمل گرایی مشاهده نمی گردد و همه چیز در اوج سادگی طراحی می‌ شود و اولویت طراح ایجاد فضایی ساده و کاربردی برای ساکنین می باشد .

از دیگر ویژگی‌ های سبک مدرن ایجاد تعادل در طراحی و چیدمان است . در واقع در این سبک چیدمان وسایل به شکل قرینه انجام نمی شود بلکه با چیدمان درست و اصولی تعادل در فضا ایجاد می گردد .

  • طراحی آشپزخانه کوچک باید چگونه باشد ؟

آشپزخانه از اصلی ترین و مهم ترین بخش های خانه است . بنابراین طراحی داخلی آن باید درست و اصولی و طبق قوانین انجام شود . برای طراحی آشپزخانه نیز باید از همان سبکی استفاده کنید که طراحی دیگر فضاهای خانه با استفاده از آن سبک انجام شده است همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم سبک مدرن بهترین گزینه برای طراحی فضاهای کوچک می باشد .

طراحی-داخلی-47

کابینت های آشپزخانه به دلیل آن سطح وسیعی از فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌ دهند تاثیرگذارترین وسیله به شمار می رود .

کابینت های سبک مدرن دارای ظاهری بسیار ساده و در عین حال جادار و کاربردی می باشند . برای کابینت آشپزخانه بهتر است که از رنگ‌ های روشن استفاده کنید یکی از بهترین گزینه ها برای آشپزخانه های کوچک کابینت های مدرن هایگلاس سفید رنگ می باشد .

شرکت دکوراسیون و معماری هیرادانا جهت اجرای بینظیر و تضمینی کارفرمایان عزیز از طریق شماره 09125754921 آماده هرگونه خدمات رسانی میباشد .

9 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات