طراحی نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری ، بازسازی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی ویلا در شهرک های ساحلی و نیازمندی های آن

بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 11 دی 1400 در ساعت 14 : 1 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ویلا را می توان خانه هایی بسیار بزرگ دانست که در ابتدا در اروپا در کشور ایتالیا ساخته شده اند . این خانه ها را اصولا برای گذران وقت در تعطیلات و آخر هفته و اوقات فراغت می سازند . به همین علت لازم است که این خانه ها را مطابق با سلایق شخصی و علایق مختلف افراد صاحب خانه ساخته شود تا بتواند نیازهای مختلف آن را رفع کرده و بتواند اوقات خوبی را برای آن ها فراهم کند . طراحی ویلاها اصولا در باغ هایی با منظره ی زیبا و در منطقه ای خوش آب و هوا صورت می گیرد . در گشته اغلب ویلاها در خارج شهر و در روستاها ساخته می شدند اما با گذشت زمان می توان ویلاهایی را مشاهده نمود که در مناطق خلوت و خوش آب و هوای شهری هم ساخته می شوند .

 

شهرک های ویلایی

ساخت و طراحی شهرک ها از گذشته تا به امروز برای آن که به الگویی واحد برای مجتمع های مختلف مسکونی بتوان رسید دارای محبوبیت و مورد بررسی بوده است . حال می توان ادعا نمود شهرک های ویلا به دلیل زیبایی و امکاناتی که می تواند دارا باشد از محبوبیت زیادی برخوردار می باشد و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . در شهرک های ویلا چیزهای دیگری جز خود ویلاها هم برای جذب مخاطب و خریدار حائز اهمیت می باشد که از جمله ی این ها می توان به امکانات متفاوت رفاهی و لند اسکیپ زیبا اشاره نمود . همچنین باید توجه نمود که صرف طراحی یک ویلای زیبا در شهرک های ویلایی نمی تواند رضایت افراد را جلب کند بلکه باید میان فضاها و ویلاهای مختلف شهرک یک ارتباط فضایی مناسب شکل بگیرد تا بتواند راضی کننده باشد .

 طراحی ویلا در شهرک های ساحلی و نیازمندی های آن

نکات مهم در طراحی ویلا در شهرک های ساحلی  :

 • رعایت ضوابط و قوانین

در ابتدا قبل از طراحی شهرک و ویلا در کنار ساحل باید قوانین و ضوابط مربوط به محوطه ی دریا را بررسی کنید . همچنین باید تمامی حریم ها را نیز بررسی نمود . چرا که این حریم ها و قوانین با توجه به میزان جزر و مد ، خطرات مختلف موج ها و طوفان ها و سستی ای که زمین ساحل دارد و ... به وجود آمده اند و دانستن این ها می تواند تا حد زیادی رو طراحی ویلا و شهرک های ویلایی در کنار ساحل و امنیت و استحکام آن ها تاثیر بگذارد . در نتیجه باید قبل از شروع طراحی این ضوابط را بررسی نمود .

 • توجه به ویژگی های موجود در سایت

نوع خاکی که زمین ساحل می تواند داشته باشد و یا استحکام و مقاومتی که دارد می تواند تا حد زیادی روی انتخاب متریال ها وسازه ی کلی ویلا تاثیر بگذارد . برای مثال ساحل هایی که ماسه ای هستند دارای بافت نرمی می باشند به همین علت باید از تجهیزات مخصوص مقاوم سازی استفاده نمود و تا جایی که ممکن است ویلایی که در این نوع ساحل ها ساخته می شود را باید کوچک در نظر گرفت . ساحل هایی که شنی و یا سنگی هستند را اما می توان بسترهای مناسبی برای طراحی ویلاهای بزرگ دانست چرا که نسبتا از مقاومت خوبی برخوردار می باشند .

 • فرم کلی ویلا در ساحل

فرم و جهت گیری ای که ویلاها در شهرک های ساحلی دارند به طور کلی باید به سمت دریا باشد . چرا که بهتر است بتوانند هم از ویوی دریا و هم از نسیم دریا بیشتر استفاده کنند . مناطق دریایی را می توان مناطقی مرطوب دانست . به همین علت لازم است که در طی طراحی به این قضیه دقت نموده و رد و بدل شدن هوا و تهویه هوا را در ویلا در نظر بگیرید . در مناطق ساحلی طراحی ویلاها بیشتر در سبک مدرن صورت می گیرد . چرا که این سبک طراحی دارای پلان های باز و گسترده می باشند و می تواند زیبیایی خاصی به محیط ببخشد .

 • ایجاد رابطه بین فضای داخلی و خارجی

 در ویلاهای ساحلی برای زیبایی و همچنین بهره وری بیشتر از فضا و بستر ویلا بهتر است که مرز بین فضاهای داخلی و فضاهای خارجی کمرنگ شود . می توان با خلق فضاهایی مشترک و یا استفاده از پنجره های کشیده و نماهای زیبا این عمل را تا حدی انجام داد . همچنین در طراحی ویلا در شهرک های ساحلی می توان از تراس های بزرگ و پشت بام های کشیده و استخر و ... نیز برای کمرنگ کردن حد مرز فضاهای داخلی و فضاهای خارجی نیز استفاده نمود .

طراحی ویلا در شهرک های ساحلی و نیازمندی های آن

 • انتخاب مصالح درست و مناسب

همانطور که گفتیم سبک مدرن در طراحی ویلاهای ساحلی طرفداران زیادی دارد و به همین علت نیز مصالحی که در این سبک استفاده می شوند نیز محبوب می باشند . یکی از این متریال ها چوب می باشد که استفاده از آن می تواند به خلق ویلایی با نمای زیبا و دکوراسیون داخلی جذاب منجر شود .

 

توجه به طراحی سردر برای شهرک ویلایی از زبان شرکت معماری هیرادانا :

شهرک های ویلایی از آنجایی که دارای ارزش بالایی می باشند لازم دارند که سردری مناسب و درخور داشته باشند . این سردر برای ورود به شهرک های ویلایی باید جلب توجه کند و علاوه بر زیبایی و دعوت به ورود باید به گونه ای باشد که امنیت افراد را هم حفظ کند . برای این کار بهتر است که اتاقک نگهبانی در کنار سردر باشد تا نگهبان بتواند به ورود و خروج ها نطارت کند . از جمله ویژگی هایی که می تواند یک سردر را دعوت کننده و زیبا و مناسب خطاب کرد ارتفاع بلند نسبی آن است . همچنین باید دارای عرض مناسب برای ورود و خروج ماشین ها و افراد پیاده داشته باشد و دسترس به مناطق مختلف شهرک را نیز فراهم کرده باشد .

 

نکاتی که در طراحی شهرک های ویلایی ساحلی باید توجه نمود عبارتند از :

 • توجه به مساحت کلی زمین شهرک
 • بررسی تعداد ویلاهایی که قرار است در شهرک ساخته شود
 • توجه به مساحت مورد نظر برای هر ویلا
 • توجه به عرض راه های اصلی
 • توجه به عرض راه های فرعی
 • تعیین حرم مورد نظر برای هر ویلا که با توجه به تعداد افراد ساکن در آن باید صورت بگیرد
 • تعیین مساحت و تعداد پارکینگ برای هر ویلا
 • تعیین سیستم و مسیر فاضلاب ها
 • تعیین محلی برای قرارگیری پست برق ، گاز و ...
 • و ...

 طراحی ویلا در شهرک های ساحلی و نیازمندی های آن

سخن آخر

همانطور که در مطالب بالا مطالعه کردید ، ویلاها را می توان خانه های بزرگ و ارزشمندی دانست که با توجه به سلایق منحصر به فرد افراد صاحب خانه ساخته می شوند . در طراحی ویلا سبک های مختلف زیادی وجود دارد و به طور کلی نیز ویلاها به شیوه های مختلفی ساخته می شوند . برای مثال می توان به سبک های مدرن ، کلاسیک ، مینیمال و روستیک در طراحی ویلا اشاره نمود و در شیوه های مختلف نیز می توان به ویلای خصوصی ، ویلای نیمه خصوصی و شهرک های ویلایی اشاره نمود . در طراحی شهرک های ویلایی باید به چشم اندازها و طبیعت و بستری که زمین شهرک دارا می باشد ، توجه نمود . یکی از زیباترین چشم اندازها را می توان دریا دانست که ما در کشورمان در شمال و جنوب از این پدیده بهره ند هستیم . در بالاتر به خصوصیات مختلف طراحی ویلا در شهرک های ساحلی اشاره نمودیم . لازم است بدانید که برای داشتن یک ویلا در شهرک های ویلایی و یا به طور کلی طراحی شهرک های ویلایی باید به مهندسین و معماران متخصص در این زمینه مراجعه نمایید . یکی از شرکت های موفق در زمینه ی طراحی ویلا و دیگر زمینه های معماری مانند طراحی نما ، بازسازی ساختمان ، دکوراسیون داخلی و ... شرکت معماری هیرادانا می باشد . شما می تواند با مراجعه به این شرکت و سپردن پروژه ی خود به مهندسین و طراحان این مجموعه با تکیه بر تجربه وکارنامه ی پربار معماران این شرکت ، از نتیجه ی رضایت بخش کارتان مطمئن باشید .

6 / 10
از 4 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات