طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

طراحی تراس و بالکن در طراحی و بازسازی نما

بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 28 مرداد 1398 در ساعت 18 : 17 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مقالاتی که ما در شرکت طراحی و اجرای نما ساختمان هیرادانا برای شما عزیزان فراهم میکنیم میتوانند شما را بیشتر با روند طراحی و چگونگی یک طراحی عالی و مناسب برای رسیدن به نمای ایده ال و مطابق با سلیقه شما یاری کنند . حال ما در این مقاله سعی در شناخت و چگونگی طراحی تراس ها و بالکن ها در نمای ساختمان داریم . چگونه دیدن شدن بالکن ها و تراس ها در نمای ساختمان از موارد بسیار مهم در طراحی و بازسازی ساختمان و نما میباشد و زیبایی نمای شما را تا حد زیادی به خود وابسته میکند . به طور کلی بالکن ها برای ما ایرانی ها بسیار با اهمیت است و با توجه به فرهنگ های مختلف در کشور نحوه استفاده از بالکن ها و تراس ها می تواند مختلف و گوناگون باشد . ولی در بعضی مواقع تنها از بالکن ها برای نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی مانند کولر و پکیج و حتی تنها برای خشک کردن رخت استفاده میشود که از طراحی نادرست بالکن ها و تراس ها بوجود می آید .

از مواردی که در طراحی نما در بخش های تراس و بالکن ها باید به آن توجه ویژه ای شود متراژ و ابعاد بالکن های ساختمان است .در بعضی موارد بالکن ها بسیار بزرگ هستند و تمام عرض نمای شما را دربرمیگیرند . در این نوع خاص از بالکن ها برای طراحی و تزیینات آن گزینه های زیادی را میتوانید داشته باشید و از میان آنها با توجه به سبک  و کانسپت کلی نمای خود دست به انتخاب بزنید . ولی در بالکن های کوچک هم میتوان طراحی زیبا و معمارانه ای برای نما و بالکن و تراس خود داشته باشیم .  داشتن یک طراح و معمار خلاق به شما در این امر کمک بسیاری میکند . خالی از لطف نیست که اشاره ای به درب بالکن ها داشته باشیم بهتر است برای هر بالکن تنها از یک درب استفاده کنید و این درب به داخل تراس گشوده شوند . به یاد داشته باشید که اگر در مراحل طراحی معماری خانه خود بسر میبرید ، بالکن و تراس های بزرگ کارایی بیشتری دارند و ارزش اقتصادی ملک شما را افزایش میدهند .  به همین دلیل بهتر است که فضای بیشتری را به بالکن ها اختصاص دهید .

یکی دیگر از مسائل در طراحی و چیدمان تراس ها و بالکن ها دسترسی  و قرار گیری این فضاهای نیمه باز میباشد . یکی از بهترین گزینه ها دسترسی به تراس و بالکن از آشپزخانه و یا اتاق خواب میباشد . برای جانمایی تراس ها باید به نکاتی مهم اعم از رعایت حفظ حریم های خصوصی و محرمیت را توجه داشت برای مثال اگر یک بالکن به دو فضای اتاق خواب و دکوراسیون آشپزخانه و یا پذیرایی مرتبط میشود تنها از یکی از این فضاها باید ورودی به بالکن و تراس وجود داشته باشد که محرمیت کافی برای هر یک از فضاها حفظ شود در کنار این مسئله باید در نظر داشته باشید که  اگر دو درب برای یک تراس وجود داشته باشد ، در طراحی نما شما را بسیار محدود میکند و شاید طراحی نمای شما را زیر سوال ببرد و جذابیت آن را کاهش دهد . حال شاید این سوال پیش آید که اگر تراسی به اندازه ای بزرگ بود که ناچارا چندین بخش یک خانه را دربرگرفت چه راه حلی باید ارائه داد . در این صورت میتوان تیغه هایی نازک برای تفکیک فضاهای تراس و بالکن در طراحی نما استفاده کرد البته این راه حل اگر به درستی انجام نپذیرد طراحی و زیبایی نما شما را کاملا از بین میبرد به همین دلیل استفاده از پنجره های سراسری و بزرگ در طول بالکن پیشنهاد میشود ، در این روش به محرمیت لازم و حداکثری دست پیدا نمیکنیم ولی زیبایی و طراحی درستی را برای نمای خود بدست می آوریم . ولی جدای از این مسائل باید به طراحی و جانمایی تراس ها در نقشه های معماری بسیار دقت کنید که در زمان طراحی و بازسازی نما به این مشکلات و مسائل برنخورید .

همانطور که اشاره داشتیم اندازه و ابعاد تراس ها بسیار مهم هستند و نقش مهمی در طراحی نمای ما دارند . ولی باید در نظر داشته باشید که تراس ها در چه منطقه ای از خانه جانمایی میشوند و قرار است چه استفاده از آنها شود فقط با درنظر گرفتن این مسائل میتوانید به اندازه و ابعاد مناسب برای تراس و یا بالکن خود دست پیدا کنید . اگر بالکن خود را در نزدیکی فضای ناهارخوری و یا نشمین خانه خود طراحی کرده باشید میتوانید ابعاد تراس خود را بزرگ درنظر بگیرید و در آن از مبلمان مخصوص استفاده کنید در این حالت تراس و بالکن شما به یک فضای نیمه باز برای دورهمی های خانوادگی تبدیل میشود که از آن میتوانید برای جشن ها و میهمانی های خود استفاده کنید .

همچنین باید در نظر داشته باشیم املاک و خانه هایی که دارای تراس هستند بیشتر مورد استقبال قرار میگیرند در اصل تراس ها و بالکن ها نقش حیاط ها را در خانه های قدیمی برای ما در آپارتمان ها ایفا میکنند و این حس نوستالژیکی که در ما ایجاد مینمایند باعث بالا رفتن ارزش مالی و اقتصادی ملک و خانه مورد نظر میشود .

یکی دیگر از مسائلی که در بازسازی منزل ، طراحی نما و بخصوص تراس ها و بالکن ها باید به آن توجه خاصی شود ظاهر و جلوه ای است که این تراس ها در طول زمان به خود میگیرند . حتما با تراس هایی که در آنها کولر ، پکیج و وسایلی از این قبیل وجود دارند مواجه شده اید . این مسائل علاوه بر اینکه زیبایی و جذابیت طراحی و بازسازی نمای شما را کاملا نابود میکنند حال هرچقدر طراحی نما مهندسی شده و معمارانه طراحی شده باشد ارزش ملک شما را به شدت پایین می اورند . به همین دلیل اگر در مرحله بازسازی نمای خود هستید و چاره ای جز قرار دادن این اقلام در تراس خود ندارید طراحی و اجرای نمای خود را به گونه ای انجام دهید که پوششی مناسب و طراحی شده با دیگر بخش های نما برای پوشاندن قسمتی که این وسیله ها قرار میگیرد پیش بینی کنید در این حالت علاوه بر اینکه نیاز شما برطرف میشود جذابیت و زیبایی نمای شما از بین نمیرود . سبک طراحی نما مدرن این امکان را به شما میدهد که بتوانید به راحتی گزینه هایی برای پوشش این اقلام در نظر بگیرید به شکلی که این حفاظ ها در کل نمای شما ادقام شوند و هیچ دیدی از بیرون ساختمان به این وسایل وجود نداشته باشد .

10 / 10
از 2 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات