طراحی، نظارت و اجرای پروژه های لوکس معماری، بازسازی،طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی
02144274146 - 09125754921
برای تماس کلیک کنید 09125754921

تراریوم چیست ؟

بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 11 اسفند 1400 در ساعت 11 : 3 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تراریوم را می توان اینگونه توضیح داد که یک محفظه از جنس شیشه و یا پلاستیک می باشد و هدفش را می توان پرورش گیاهانی که کوچک و با یکدیگر دارای سازگاری می باشند ، دانست . در اصل می توان گفت تراریوم یک گلخانه می باشد اما در ابعاد و شکل مینیاتوری جهت طراحی دکوراسیون داخلی . تراریوم ها از نظر نوع به دو دسته تقسیم شده و این دو دسته عبارتند از تراریوم های باز و تراریوم های بسته . تفاوت این دو نوع همانطور که مشخص است در این است که تراریوم های بسته دارای یک درپوش بوده در حالی که تراریوم های باز هیچ نوع درپوشی ندارند . می شود ادعا نمود که تراریوم ها یک اکوسیستم مستقل و خودکفا می باشند . این به علت است که خود گیاه و خاکی که درون این تراریوم ها می باشند به وسیله ی بخار آبی که خود تولید می کنند سیراب می شوند . در واقع به این صورت است که بخار آب تولید شده توسط گیاه و خاک به دیواره های تراریوم می چسبد و سپس قطره قطره بر روی خاک و گیاه به مرور ریزش کرده و این چرخه مداوم تکرار می شود . به همین دلیل گیاه و خاک خیلی خودکفا و مستقل خود را از نیاز داشتن به آبی خارج از تراریوم مبرا می کنند .

تراریوم چیست ؟

قابل توجه است بدانید که دیواره های تراریوم باید حتما شفاف باشند و دلیل این نکته این است که گیاه برای فتوسنتز کردن به نور خورشید نیازمند است و نور خورشید نیز برای عبور یافتن به فضایی شفاف ، به همین دلیل برای عبور نور خورشید و تابش آن به گیاه و در نتیجه ایجاد سبزینگی و عملیات فتوسنتز ، دیواره های تراریوم را باید شفاف در نظر گرفت . همچنین به این وسیله گیاه دی اکسیدهای کربن موجود را به اکسیژن تبدیل کرده و باعث نفس کشیدن در آن می شود . 

تاریخچه ی خلق تراریوم از زبان شرکت دکوراسیون هیرادانا :

تراریوم ها در قرن نوزده به صورتی نسبتا تصادفی کشف شد . فردی به نام دکتر باگشاو وارد در قرن نوزدهم در حالی که به سفر در سرتاسر دنیا می پرداخته است با گیاهان استوایی آشنا می شود . او به پرورش و نگهداری از گیاهان علاقه داشت اما با وجود آب و هوای لندن نمی توانست از هر گیاهی نگهداری کند . در پی این ماجرا و همچنین علاقه مندی به موجوداتی مانند کرم ابریشم و ساز و کار آن ها به طور اتفاقی متوجه شد که دانه ی گیاهان در حباب های شیشه ای در خاک سبز شده و رشد می کنند . به همین علت وی توانست گیاهان زیادی را در همین محفظه ها یا حباب های شیشه ای به سرتاسر دنیا بفرستد و آن ها را در جاهایی جز جایی که خانه ی گیاه می باشد نیز پرورش دهد . امروزه از این تراریوم ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود و بسیار مورد استقبال افراد می باشد .

 تراریوم چیست ؟

برای ساخت هر وسیله ای نیاز است که یکسری تجهیزات را تهیه نموده و همچنین از روند ساخت آن به طور کامل و حرفه ای باخبر بوده تا بتوان به ترتیب و درست و دقیق آن را به طوری با کیفیت ساخت .

عناصر مورد نیاز برای ساخت تراریوم :

 • یک محفظه ی شیشه ای و یا پلاستیکی که کاملا شفاف باشد
 • مقداری سنگ ریزه
 • مقداری زغال فعال
 • مقداری خزه اسفاگنوم
 • گیاه مورد نظر
 • عناصر تزیینی کوچک
 • خاک مناسب برای گلدان

روش ساخت تراریوم :

 • در مرحله ی نخست باید ته باکس یا محفظه ی شیشه ای را با سنگ ریزه هایی که تهیه نموده اید بپوشانید . ضخامت آن باید حدود 2.5 سانتی متر باشد . این لایه در واقع حکم یک زهکشی را دارد .
 • در مرحله ی بعدی به اندازه تقریبا نصف لایه ی سنگ ریزه ها ، روی آن ها زغال فعالی که تهیه کرده اید را می ریزید . وجود این لایه در تراریوم باعث تصفیه راحت آب می شود .
 • در مرحله ی سوم باید از خزه هایی که تهیه نموده اید استفاده کنید . روی لایه های قبلی یک لایه خزه و یا یک تکه تور می گذارید . این کار جلوگیری از نشست خاک می کند .
 • در این مرحله خاک توی گلدان ریخته به طوری که ضخامت آن چیزی حدود 5 سانتی متر بشود .
 • روی این خاک حفره های کوچک ایجاد نموده و گیاهانی که دوست دارید را خاک می کنید .
 • در این مرحله دیگر می توانید به وسیله ی عناصر تزیینی که انتخاب نموده اید گلدان و یا تراریوم را تزیین کنید .
 • در مرحله ی آخر خاک و محفظه را با اسپری مخصوص آب مرطوب می کنید و درپوش این تراریوم را می گذارید . حالا دیگر شما یک تراریوم تکمیل شده و زیبا را در اختیار دارید .

 تراریوم چیست ؟

گیاهانی که اصولا برای استفاده و کاشته شدن در تراریوم مناسبند :

گیاهانی که دارای رشد آهسته تری بوده و به صورت برگساری می باشند را می توان گیاهانی مناسب تر برای تراریوم دانست که از جمله ی این گیاهان می توان به این موارد اشاره نمود : گیاه سرخس ، گیاه گوشت خوار  ، نخل های کوتاه ، گیاه ساکولنت ،گیاه هوازی ، گیاه قاشقی ، گیاه بونسای . در دکوراسیون مدرن استفاده از تراریوم ها با انواع گیاه های نام برده شده بسیار رواج دارد و روز به روز نیز به محبوبیت آن افزوده می شود .

تراریوم چیست ؟

ویژگی های تراریوم هایی که باز می باشند چیست ؟

تراریوم هایی که باز می باشند بیشتر برای گیاهانی مانند ساکولنت ها ، گیاهان گوشت خوار و گیاهانی که خود آبدار می باشند مناسب می باشد . در واقع به این نکته دقت کنید که تمامی گیاهان آبدار کاکتوس ها نیستند . می توان اینگونه بیان کرد که کاکتوس ها جز دسته ی گیاهان ابدار قرار می گیرند اما گیاهان آبدار دیگری نیز جز کاکتوس ها وجود دارد . این گیاهان همچنین مناسب آن دسته از گیاهانی که برای رشد نیازمند تابش مستقیم خورشید و گرفتن انرژی از آن می باشند مناسب تر است . به طور کلی می توان گفت برای گیاهانی که نیاز به تابش مستقیم خورشید نیازمند بوده و به آب نیاز زیادی ندارد تراریوم های باز گزینه ی مناسبی می باشد .

ویژگی های تراریوم هایی که بسته می باشند چیست ؟

تراریوم های سربسته را می توان از آن دسته ای دانست که نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی ندارند و خود گیاهان خودجوش و خودکفا رشد می کنند . البته که باید گیاهی مناسب را برای این نوع از تراریوم انتخاب نمود تا بتوان نتیجه ای خوب از آن نیز دریافت کرد . گیاهانی که به آب و نور نیاز زیادی ندارد برای استفاده در تراریوم های بسته مناسب هستند . البته باید به این نکته توجه شود که بهتر است گاهی اوقات در این تراریوم ها را باز کنید تا هوای داخل آن تغییر کرده و گیاه نفسی دوباره و انرژی جدیدی بگیرد . از گیاهانی که برای این تراریوم ها مناسب هستند می توان به گیاهانی که در منطقه های گرم و جنوبی رشد می کنند اشاره نمود . سرخس هم درواقع یکی از گیاهانی است که می تواند در این نوع تراریوم به خوبی رشد کند اما این نکته درباره ی این گیاه وجود دارد که هم در عرض و هم در طول رشد نسبتا زیادی خواهند داشت  .

تراریوم چیست ؟

به طور کلی می توان گفت گیاهانی مانند خزه ، سرخس ، ارکیده و ... از آنجایی که نیاز خاصی به نور و آب ندارند می توانند در تراریوم های بسته رشد کنند و همچنین نیاز است که در تراریوم های بسته هر هفت روز باز شوند تا رطوبت و همچنین بخارهای اضافی آن خارج شده و هوایی تازه داخل آن برود . 

تراریوم چیست ؟

کلام آخر

شرکت دکوراسیون هیرادانا که به دکوراسیون مدرن و دیگر سبک ها به طور کامل مسلط بوده و پروژه های زیادی را در این زمینه انجام داده است همواره با اکسسوری های مدرن و زیبا راهنمای شما در زمینه های مختلف دکوراسیون و استفاده از عناصر مدرن و به روز دنیا میباشد و متناسب با فضای شما مشاوره ای مناسب در جهت زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی شما میدهد .جهت مشاوره حضوری و خرید اکسسوری و خرید تراریوم با قیمت مناسب از طریق واتساپ موجود روی سایت پیام بگذارید .

5 / 10
از 2 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

سایر مقالات